Agresivita hrochů je přičítána psychické labilitě dominantních samců, samic s mladými nebo obrovských samotářů. Hroch při své váze až 2 tuny vypadá neohrabaně, ale to je jen pouhé zdání. Při pohybu na souši dokáže běžet rychlostí až 35 km/h, takže člověk nemá prakticky šanci na útěk.

Podívejte se s námi na jeden fascinující souboj o přežití, na příběh o křehké rovnováze, kdy predátor se sám stává kořistí, o okamžicích, kdy vyhrát bitvu je na hony vzdáleno vyhrané válce… Je to příběh o jedinečnosti přírody nejen v jižní Africe. V Jihoafrické republice můžete zažít neopakovatelné chvilky jako třeba tu z nedávného rána, o kterou se s vámi chceme podělit. Je to příběh, který napsala sama divoká africká příroda.

Hlavní role

Divoký pes je stále větší vzácností.

Divoký pes (pes hyenovitý) je stále větší vzácností.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Impala je často přezdívána BUSHBURGER, protože je jednou z nejčastějších obětí predátorů.

Impala je často přezdívána bushburger, protože je jednou z nejčastějších obětí predátorů.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 


Hroch vypadá jako dobrák, ale zdání klame.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Lov začíná

Divocí psi si na začátku hrají a laškují s mláďaty. Ve vteřině se uvolněná nálada změní - psi zavětří blížící se stádo gazel. Adrenalin stoupá a z hrajících si psů se stávají predátoři. Začíná souboj o přežití, souboj o potravu. Psi pronásledují impalu, která jim díky své rychlosti uniká a běží v širé buši asi dva kilometry. Je během nesmírně vyčerpaná. V poslední chvilce unikne psům skokem do napajedla.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Plán

Impala stojí a plave ve vodě. Zoufalá a bezradná. Snad proto jí nevadí hroši, kteří v napajedle odpočívají. Jsou pro ni menším zlem než hladoví psi na břehu. Pro hrochy je vetřelec nepříjemným vyrušením v denním režimu a dají to podrážděním řádně najevo.

Únava gazely a slídící psi kolem jsou ale silnější než strach z hrochů. Hroši jsou nervózní a neklidní.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Impala nemá šanci uniknout. Smečka psů chytře obstoupí celé napajedlo, aby jí uzavřeli jakoukoliv únikovou cestu z vody ven.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Z lovce kořistí

Impala po čtyřiceti minutách umírá vyčerpáním ve vodě a její tělo proud pomalu unáší ke břehu. Psi cítí šanci na potravu a své vítězství. Impala je už už na dosah. Když je její tělo těsně u břehu, psi se ho pokusí vytáhnout. Avšak tímto manévrem rozzuří jednoho z hrochů a silný samec zaútočí.

Psi se nevzdají a pokusí se hrochovu pozornost odpoutat šploucháním do vody. Současně s tím přistupují ke břehu a natahují se po gazele. Už jsou centimetry od kořisti, když se zjeví druhý hroch a na psy zaútočí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nabere hlavou a zuby jednoho ze psů a vymrští ho do vzduchu. Pes za zoufalého vytí prchá z dosahu hrocha. Finále se přiblíží a rozezlený hroch ve vodě roztrhá a rozdupe tělo gazely….

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: Výběr zajímavých zájezdů do Jihoafrické republiky

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Cena bez letenky: 44.500,- za 18 dnů

Více podrobností zde

Expedice napříč Jihoafrickou republikou

Nádherná dobrodružná expedice z Johannesburgu až do Kapského Města. Navštívíte nejen Panorama Route, Krugerův národní park a Svazijsko, ale i celé jižní pobřeží. Expedice s velmi dobrým zázemím a za skvělou cenu.

Odjezd každý týden!

 Pěší safari v Krugerově NP

Jedinečná možnost zakusit dobrodružství pěšího safari ve vyhlášeném národním parku. Zkušení rangeři vám ukážou, jak funguje divoká buš.

 

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Cena včetně letenky: 45.990,- za 5 dnů

Více podrobností zde

 

Expedice vedou zkušení průvodci.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Cena bez letenky: 42.100,- za 14 dnů

Více informací zde

 Expedice za divokou zvěří, přírodou a panenskými plážemi

 Velmi dobře promyšlená expedice do oblasti Panorama Route, Krugerova národního parku a do panenských koutů pobřeží Mosambiku.

 Staňte se na týden rangerem

Staňte se součástí týmu veterinářů a rangerů, kteří mají na starosti očkování a sledování divokých zvířat. A to ne ledajakých, ale těch, které jsou součástí Velké pětky – lva, slona a nosorožce. Staňte se na týden rangerem v africké buši. Pouze jediný termín!

Termín odjezdu: 15.8.2013

 

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Cena včetně letenky: 79.500,- za 8 dnů

Více informací zde

  
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

Skvělý atlas Afriky od National Geografic

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

 

Mapy a průvodce pro cestu do Afriky

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Afriky? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

 

Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky zde