Ostrov je unikát v celé koloniální historii: poté, co Komorské ostrovy - k nimž geograficky patří - vyhlásily nezávislost na Francii, požádali zdejší obyvatelé o možnost vrátit se pod křídla pařížských „vládců“. A rozhodně nelitují, štědrá dotační politika životní úrovni tohoto tzv. zámořského departementu rozhodně prospívá. Pro našince je pozitivním faktem, že ač daleko od domova, stále je na území EU.

Kousek Afriky a Madagaskaru v malém

To je asi nejstručnější charakteristikou Mayotte. Navíc je obklopen nejkrásnější korálovou lagunou. Nečekejte zde vyšší standard služeb (malé hotely max. 2/3*) ani rozvinutou turistickou infrastrukturu (minimum restaurací a obchodů vhodných pro turisty, téměř žádný plážový servis). Mohou vás potkat  určité komunikační obtíže, pokud náhodou nemluvíte francouzsky. Tedy pro ujasnění, tak mluví přibližně třetina obyvatel, zbytek si vystačí se svahilštinou…

Zato zde najdete fantastickou přírodu: lemury, baobaby, na 50 druhů orchidejí, omamné ylang-ylangy, tropické ovoce a v moři možnost koupání mezi želvami, výpravy ke korálovým útesům či pozorování delfínů a velryb. Můžete se potápět v laguně nebo mimo ni, vydat se na trekking do vnitrozemí, objednat si výlet ultralightem i čtyřkolkou.

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

Bez šnorchlu nebo potápěčského vybavení snad ani nemá na Mayotte smysl vyrážet.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Již samo přistání na Mayotte je zážitek. Náhle se pod vámi objeví okraje korálové laguny, malé ostrůvky po obvodu a zelené pahorky hlavního ostrova. Letiště bylo umístěno na menší ze dvou hlavních ostrovů zvaný Petite Terre se střediskem Dzaoudzi - na větším Grande Terre není nikde dostatečná rovná plocha pro runway. Při přistání zažijete ten neuvěřitelný paradox: asi jako kdyby váš velký dopravní letoun přistál někde na letišťátku v Hořovicích. Většina francouzské komunity žije právě zde, na Petite Terre, takže i když už tady potkáváte řadu původních obyvatel, africký dojem ještě není tak intenzivní. Pak přijedete do přístavišťátka, odkud jezdí malé ferries na Grande Terre do Mamoudzou. Cesta trvá asi 15 minut.

Přečtěte si další zajímavé články o ostrovech v Africe

Nově objevený zázrak v Indickém oceánu

 Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí

Protože se nejpozději na ferry začnete setkávat s Mahory, místním původním obyvatelstvem, dovolte hned zkraje jednu důležitou radu: Pozor na fotografování!!! Místní děti si foťte, co hrdlo ráčí, nic proti focení asi nebudou mít ani místní mládežníci. Ale jakmile zamíříte objektiv na dospělé, a zejména střední či starší generaci, nemusíte ani umět jazyk, abyste pochopili, že si to nepřejí. Jejich muslimská víra jim totiž říká, že fotografie krade kus jejich duše. A i když mají v ruce mobily a řídí auta, některé věci jsou zde prostě pevně zakořeněné.

  Žije se tu hodně tradičně, ale řada věcí se mění. 

Rodina je stále základem vesnice a vesnice základem celého společenství. Ale od dřívější normy "co rodina, to dětí jako smetí" se přechází ke standardu dvě až tři, někdy třeba jen jedno dítě. Páry už se také neberou v 16-17 letech, ale dívky okolo 20 a chlapci ještě o nějaký rok starší. Mladí lidé - bez ohledu na víru - už často sexuálně žijí před svatbou a používají antikoncepci. Také sňatky už ne vždy domlouvají rodiče. A sporadicky, ale přece jen častěji, se začínají objevovat smíšené páry, tedy původní obyvatel ve dvojici s příslušníkem francouzské komunity.

Prý největší změna oproti minulosti je ta, že dříve manželka požadovala od svého chotě nové zebu (africký skot) či nové šaty, dnes chce nový mobil, satelitní přijímač apod. Zajímavé je, že prý téměř nikdy nechce novou pračku, a tak zejména o víkendech se všude na sluníčku suší oblečení, které předtím bylo jaksepatří vypráno v nejbližším vodním toku.

Místní ženy si zdobí obličej bílou barvou. Jedná se o prášek vzniklý rozemletím úlomků korálů, který se smísí se santálovým dřevem a vodou se rozdělá na kaši. Ony samy věří, že jim to přidává na kráse, a že to navíc jejich krásu uchovává. Je to také jediná "kosmetika", kterou až na výjimky používají. A evidentně úspěšná!

 Ještě malá perlička: dodržuje se často zvyk, že pokud se chlapec chce oženit, odejde od rodičů a postaví si jakousi malinkou chaloupku, kterou pak ozdobí nápisy ve stylu "čekám tady na tebe" apod. Tedy jakási velmi svérázná forma seznamovací inzerce...

 

Do průzračných vod laguny, obklopující Mayotte vcházíte přes bílé písečné pláže.

Do průzračných vod laguny obklopující Mayotte vcházíte přes bílé písečné pláže.

FOTO: Baobab Tours, archiv CK Marco Polo

Co na ostrově dělat?

Na Mayotte se dá dělat ledacos, ale pokud je tam něco, co opravdu musíte absolvovat, tak je to celodenní výlet člunem po laguně. Máte téměř 100% jistotu, že v laguně narazíte na delfíny: je to nám známý velký druh. A téměř vždy máte šanci naskákat za nimi do vody a chvíli s nimi plavat a šnorchlovat. Další pak uvidíte vně laguny, je to menší druh milující závody s člunem. Do vody za nimi nemá smysl chodit, plavec je nezajímá, ten je pro ně moc pomalý.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

Téměř 100% potkáte delfíny při výletu po laguně obklopující ostrov.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Trocha ekologie vás čeká při zajížďce do mangrovníkových hájů na pobřeží. Bonbónkem je piknik na pláži některého z malých ostrůvků, koupání, potápění a rošt plný kuřat a ryb.

Dvě tváře zdejších pláží

Střídají se jak z bělostného korálového písku, tak z černého lávového. K těm druhým patří jedna z nejpopulárnějších pláží jménem Bandréle, kde je i hotel Sakouli - barvy se pohybují od tmavohnědé po okrovou. Z dálky to působí, že je voda bahnitá a kalná. Ale můžete si být jisti, že při bližším seznámení prohlédnete svůj omyl.

Želvy, baobaby, lemuři

Nejpopulárnější „světlou“ pláží je v lokalitě N´Gouja u hotýlku Le Jardin Maoré, s největším tahákem – mořskými želvami. Přestože želvy migrují, ve zdejší zátoce se jich permanentně zdržuje minimálně 200. Dno laguny v hloubce 2-3 metry je krásně písčité a roste na něm drobounká krátká řídká mořská tráva, na které se želvy pasou. Je to úchvatný pohled, když vyrazíte od břehu a najednou uvidíte pár metrů od sebe velikou želvu zelenou, nebo o něco menší karetu, někdy i 5 - 6 jedinců najednou. Téměř každou noc se jich několik vydá na zdejší pláž, aby na jejím okraji u kořenů mohutných baobabů nakladly vejce.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

Při šnorchlování narazíte na velké želvy velmi často.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dalším lákadlem pro vaše pozorování u hotelu Le Jardin Maoré budou makis, endemický druh lemura. Tato kouzelná huňatá, nosatá a okatá zvířátka o velikosti asi naší kočky žijí především na stromech, přes den za horka spí ukryti v korunách a za potravou (ovoce a jiné plody) se vydávají ráno nebo navečer, když není takové horko. Většinou netečně leží na větvích, ale za banán by zaprodali vlastní duši, stačí jeden vytáhnout... To je pak šupot dolů! Několik nejodvážnějších se metr od vás postaví na zadní a vztáhnou přední pacičky. Ihned po získání banánu opět letí vysoko do korun stromů.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayot.

Vedle velkých želv je lemur Makis symbolem fauny na ostrově Mayotte.

FOTO: Baobab Tours, archiv CK Marco Polo

Svět zvaný Mayotte je velmi svérázný. Určitá geografická, ale i jazyková izolace zatím brání masovému přílivu turistů. Snad to ještě nějaký ten pátek vydrží, rozhodně však s návštěvou neotálejte!

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás zájezd na ostrov Mayotte

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví nejen zájezd na ostrov Mayotte, ale i zajímavé kombinace s poznávacími zájezdy na Reunion. Vše po dohodě s vámi, na míru.
V rámci poznávacího zájezdu: Mayotte - ostrov šťastné želvy používá CK Marco Polo dva nejlepší hotely na ostrově.

Hotel Le Jardin Maoré

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Více informací o hotelu zde

Hotel Le Jardin Maoré

 Hlavním tématem místa a hotelu jsou želvy. Pokud máte rádi přírodu, pohodu, klid, a nepožadujete luxus, budete se zde cítit jako v ráji. Naše CK využívá prioritně novější Superior vilky.

 Hotel Sakouli

 V současné době zřejmě nejkvalitnější hotel na Mayotte je ve formě přízemních (někdy řadových) villek umístěn v nádherné tropické zahradě plné banánovníků, ylang ylang a další kouzelné vegetace.

 

Hotel Sakouli

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Více informací o hotelu zde

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.