Rozvoj turistiky po roce 1980 znamenal modernizaci života ve všech oblastech delty Okavango, kam postupně turisté pronikali. Místní komunity pochopily, že je pro ně výhodné nebránit se přílivu cizinců, ale naopak nastavit pravidla tak, aby nedošlo k devastaci jejich vlastního prostředí a zároveň aby turistika přinesla do komunit vzdělání, zdravotnictví a pracovní příležitosti.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí Mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

Odhaduje se, že v celém rozsáhlém území delty Okavango se pohybuje několik set kánoí mokoro. Je to výborná pracovní příležitost.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Delta Okavango se poučila z chyb jiných turistických oblastí

Naštěstí objevili turisté Botswanu v době, kdy už byli lidé z cestovního ruchu poučeni z chyb masové turistiky a kdy začal trend hledání kompromisu mezi touhou po zisku, nových zážitcích a pocitem povinnosti pomoci místním komunitám. I to byl důvod, proč nastala neuvěřitelná renesance originální historické kánoe zvané MOKORO (v množném čísle mekoro). K její výrobě je potřeba udržet při životě tradiční řemeslo, používá se lokální materiál a provoz je zajišťován lokálními průvodci. Kánoe nijak nepoškozuje životní prostředí a neruší divokou zvěř.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením, díky kterému vydržíte bez problémů i několik hodin na vodě.

Tradiční kánoe mokoro jsou vybaveny pohodlným sezením, díky kterému vydržíte bez problémů i několik hodin na vodě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Výroba podle starých postupů

Tento typ kánoe se v oblasti delty objevil před mnoha staletími s příchodem kmene BaYei, tzv. „vodních křováků“. Na stavbu kánoe MOKORO se používá dřevo lokálních stromů. Protože se jedná o kánoi vyráběnou z jednoho kusu dřeva, je samozřejmě velmi důležitý již výběr odpovídajícího stromu.

Rozhodující je nejen délka, tloušťka a hmotnost dřeva, ale mýtický vztah kmene BaYei k jednotlivým druhům dřevin. Oblíbené jsou především eben, africký týk a kigeli (tzv. salámový strom).  Základní tvar kánoe je vytesán pomocí seker a vnitřní prostor kánoe je postupně vypalován a tesán, dokud nezbude pouze lehká, ale pevná slupka.

Pohyb podobný pohybu krokodýla

Mokoro je ideálně přizpůsobená k dopravě v deltě. Pohybuje se velmi potichu na klidné hladině vodních lagun, plných rostlin a mělčin. Je téměř neslyšná, poháněná pouze dlouhým bidlem. Ačkoliv se na první pohled může zdát MOKORO vhodná pouze pro mělké vody zarostlých ramen delty, používá se úspěšně i na hluboké vodě. Její použití je opravdu velmi univerzální. Používá se k přepravě zásob a zboží, k rybolovu, k lovu a v posledních letech stále častěji i turistickým poznávacím plavbám po deltě Okavango. Svým pohybem a vnějšími projevy připomíná mnohem více pohyb krokodýla, než člověkem řízené lodi.

Tradiční kánoe mokoro je často přirovnávána ke krokodýlu, způsob tichého nenápadného pohybu po hladině je si hodně podobný.

Tradiční kánoe mokoro je často přirovnávána ke krokodýlu, způsob tichého nenápadného pohybu po hladině je si hodně podobný.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Bez zkušeného lodníka by plavba byla velmi riskantní

Příslušníci kmene BaYei umí své kánoe mokoro ovládat s takovou dovedností, že se nebojí přiblížit téměř na dotek ke hrochům, krokodýlům či slonům. Zvlášť plavba do blízkosti hrochů je na hraně bezpečnostního rizika, protože toto nervózní a neurvalé zvíře může být velmi nebezpečné, uniknout útočícímu hrochovi vyžaduje skvělou loď a zkušeného lodníka.

Přiblížit se k hrochům je vždy velmi nebezpečné. Odhadnout jejich reakce je velmi složité.

Přiblížit se k hrochům je vždy velmi nebezpečné. Odhadnout jejich reakce je velmi složité.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Co je důležité prověřit před plavbou na mokoro ?

Výlety na lodích MOKORO mohou mít podobu „usedlého“ turistického výletu, ale mnohem častěji mají podobu moderního dobrodružného pobytu v nádherné přírodě. Při výběru pořadatele je nutné dbát na lokalitu, kde se plavba bude odehrávat, na délku vlastní plavby, způsobu posedu v lodi, počtu cestujících v lodi a počtu lodí ve skupině. Pozorovat z kánoe MOKORO vodní buvoly, slony nebo dokonce lvy, to jsou jedinečné zážitky na celý život.

Pozorovat stáda slonů z paluby kánoe mokoro je úchvatný zážitek.

Pozorovat stáda slonů z paluby kánoe mokoro je úchvatný zážitek.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Díky své stabilitě a ovládání prostřednictvím bidla jsou lodě MOKORO také velmi vhodné pro fotografy. Především milovníci vodního ptactva využívají těchto plaveb k fotografování. Pomalý, tichý a nenápadný skluz po hladině umožňuje totiž lodím MOKORO přiblížit se k ptákům mnohem blíž, než je tomu u jiných lodí.

Fotografové ptáků si v deltě Okavango přijdou opravdu na své. I díky tichému pohybu kánoe mokoro.

Fotografové ptáků si v deltě Okavango přijdou opravdu na své. I díky tichému pohybu kánoe mokoro.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Lodě MOKORO jsou, a doufejme, že ještě dlouho zůstanou, symbolem delty Okavango a jsou také zároveň ukázkou toho, jak dobře organizovaná a promyšlená turistika může pomoci zachovat a rozvíjet tradiční řemeslo.

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás zájezd do delty Okavango

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví nejen zájezd na míru do delty Okavango, ale i zajímavé kombinace se safari v Jihoafrické republice, s návštěvou Viktoriiných vodopádů, s návštěvou Kapského Města apod. Vše po dohodě s vámi, na míru.
V oblasti delty Okavango používáme nejčastěji tyto námi ověřené kvalitní hotely, ve kterých můžete zažít vodní safari na kánoích mokoro.
 

V okolí kempu Jacana vyvádí v období od června do října lvice mladé. Často je stěhuje podle stavu hladiny vody.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o kempu Jacana zde

Jacana Camp, Botswana

Skutečně "vodní" kemp, postavený na malém ostrůvku. Od října do dubna přístupný i terénním vozem, tohle je opravdu centrum výletů na kánoi mokoro.

 Sanctuary Bains´ Camp, Botswana

Malý luxusní kemp, který jako jeden z mála nabízí možnost jízdy na slonech v mokřinách a pozorování divokých zvířat z výšky sloního hřbetu.

 

Sanctuary Bains´Camp, Botswana

FOTO: Sancturary Retreats, archiv Marco Polo

Více o kempu Sanctuary Bains´ zde

 

Xudum Okavango Delta Lodge, Botswana

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Více o Xudum Okavango Delta Lodge zde

 Xudum Okavango Delta Lodge, Botswana

Kemp s vynikající polohou v jedné z nejméně navštěvované části delty. Výhodou je možnost kombinovat různé druhy safari - vyjížďky terénním vozem, pěší safari a safari na vodě v kánoi mokoro.

 
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

Botswana a delta Okavango

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

 

Mapy a průvodce pro cestu do delty Okavango

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Botswany a delty Okavango? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

 Přehled průvodců a map - Botswana a delta Okavango