Ubytování v korunách stromů (tzv. treehouse) je unikátní zážitek. Většina afrických treehouse jsou luxusní lodge postavené v korunách obrovských baobabů, marulí, mahagonů či leadwoodů. Jsou vybaveny stejně dobře jako nejlepší hotelové pokoje, ale mají navíc výhodu neuvěřitelného výhledu – často můžete doslova z postele sledovat svět africké divočiny, pozorovat rozzářenou africkou noční oblohu nebo pohlédnout žirafě z oka do oka.

Kvalitní treehouse není nikdy samoúčelné zařízení, vždy je postaveno na unikátním, dokonale vybraném místě. Bungalovy v korunách ještě násobí kouzlo vybraného místa. Je to skvělá alternativa k tradičním kempům. Prožijete den na safari, povečeříte u ohně a noc prospíte obklopeni zvuky přírody. Pravda, je to někdy docela adrenalin, slyšet neznámé zvuky a přemýšlet, kdo je vydává, kde je a kdy se objeví u mě v posteli….

Tak blízko divočině, jak to jen jde

The Kingston Treehouse, Lion Sands Game Reserve

Nejbližší lidé jsou od vás 1,6 km. Přes den si to ani neuvědomíte, ale když se setmí, začne se vám po lidech trochu stýskat.

Tvůrci The Kingston Treehouse promýšleli každý detail. Díky tomu lze bungalov obývat za každého počasí a po celý rok.

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Základním principem pro veškerou činnost této unikátní soukromé rezervace je snaha přiblížit se přírodě jako nikdy předtím. Přírodě divoké, čisté, neposkvrněné. Přiblížit se s pokorou a respektem. The Kingston Treehouse, který je součástí rezervace, je extraktem tohoto principu. Přejdete malý dřevěný můstek ze skalisek a divoká africká buš bude přímo před vámi, budete ji mít na dosah a ona bude mít na dosah vás.

Ačkoliv na první pohled můžete mít dojem, že jste úplně v rukou počasí, není to vůbec pravda. Pokoj je dokonale promyšlený a je připravený na pobyt za každého počasí po celý rok. Tvůrci věděli přesně, odkud fouká vítr, kde vychází a zachází slunce, a jak se chová déšť. I barva nábytku, podlahy, potahových látek a doplňků je promyšlená tak, aby zbytečně nepřitahovala pozornost hmyzu.

Nejbližší lidé jsou od vás 1,6 km. Přes den si to ani neuvědomíte, ale když se setmí, začne se vám po lidech trochu stýskat.

Nejbližší lidé jsou od vás 1,6 km. Přes den si to ani neuvědomíte, ale když se setmí, začne se vám po lidech trochu stýskat.

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Africká buš ve dne je úplně jiná, než v noci. Ve dne vypadá laskavě a mile. Překvapí vás polední ticho, které ruší jen cvrkot hmyzu, a vy jen tak brouzdáte pohledem dalekohledu v keřích a korunách stromů a nacházíte ptáky a zvěř, užívající si odpoledního klidu.

Jakmile se začne stmívat, buš se mění a mění se i váš pocit v The Kingston Treehouse. Přibývá zvuků, lámání větví a spolu s tmou přichází tajemství a napětí. Nad hlavou se otevírá hluboké africké nebe plné hvězd a váš dech se trochu zrychluje. Uvědomujete si, že nejbližší lidé jsou necelé dva kilometry od vás, a tak berete vysílačku, které jste si během dne ani nevšimli a dáváte si jí na dosah. A to je před vámi celá noc….

The Kingston Treehouse je zkušenost, kterou nemůže zažít každý. I v rámci Afriky se jedná o unikátní koncept a má neopakovatelnou atmosféru. Více o zakladateli Lion Sands Game Reserve ve sloupku u článku.

V království lesních slonů a lvů

Lake Manyara Tree Lodge, Tanzanie

Přímo pod vaší terasou se mohou procházet sloni.

Přímo pod vaší terasou se mohou procházet sloni.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Rezervaci Lake Manyara National Park navštíví většina návštěvníků pouze na několik hodin. Zastaví se tu na cestě do vyhlášeného kráteru Ngorongoro, nebo na cestě z mnohem slavnější rezervace Serengeti, vyfotí si hrochy a pelikány a odjedou. Mají většinou pocit, že tenhle park je jen takovou chytrou zastávkou na dlouhé cestě.

Jenže park má i jinou tvář, kterou většina návštěvníků nemá šanci poznat – ve vzdáleném koutě parku je v korunách starých mahagonů vybudovaných 10 bungalovů. Tady můžete zažít to, co málokde, můžete pozorovat slony z bezprostřední blízkosti a přitom z ptačí perspektivy.

V rezervaci Lake Manyara žije komunita lesních slonů, kteří nedorůstají velikosti svých příbuzných v buši, aby měli snazší pohyb v lesích na břehu jezera Manyara. Rádi se chodí pást na mladé výhonky do klidné části parku, kde je kemp postavený, a tak je veliká šance, že si je prohlídnete opravdu z blízka. Koruny mahagonů milují i tukani a další ptáci.

Plameňáci jsou ozdobou nejen jezera Lake Manyara, ale i jezera v nedalekém kráteru Ngorongoro.

Plameňáci jsou ozdobou nejen jezera Lake Manyara, ale i jezera v nedalekém kráteru Ngorongoro.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Když v parku nejsou denní návštěvníci, brzy ráno a pozdě odpoledne, máte park jen pro sebe. Díky nadstandardním vztahům mezi správci parku a kempem, můžete na místa, kam denní návštěvníci nesmí.  Máte jedinečnou možnost pozorovat plameňáky z mnohem lepší pozice, než ostatní návštěvníci parku.

Můžete si udělat piknik na místech se skvělým výhledem na zvěř a můžete vystoupit z auta i na místech, kam jiní nemohou. A kdo má opravdu velké štěstí, potká i nevšední obyvatele stromů v Lake Manyara National Park – světlé stromové lvy.

To by Mr Livingstone koukal

Tongzabezi Lodge, Viktoriiny vodopády, Zambie

Tongabezi Lodge, Zambie. Tady se odpočívá moc dobře.

Tongabezi Lodge, Zambie. Tady se odpočívá moc dobře.

FOTO: Tongabezi,archiv CK Marco Polo

Viktoriiny vodopády jsou klenotem Afriky. Pokud ovšem tento klenot navíc pověsíte na dokonalý náhrdelník, bude váš zážitek z návštěvy vodopádů ještě intenzivnější. Ubytujte se v treehouse bungalovu v Tongzabezi Lodge.

V mohutné koruně starého ebenu máte k dispozici bungalov, který vás vrátí do “starých dobrých” koloniálních časů. Nábytek z masívu, dřevěná podlaha, výhled na řeku Zambezi a dokonale začleněný živý strom do interiéru pokoje – nebo přesněji dokonale začleněný pokoj do koruny živého stromu.

Postel s nebesy a moskytiérou, koberce a doplňky, vše vybíráno s vědomím, že kouzlo je v detailu. Stylově vybavená koupelna a prostorná terasa, zařízená s citem pro odpočinek a relaxaci. Architekti opravdu odvedli skvělou práci.

Vana na stromě může vypadat jako extravagantní nápad, ale do interiéru treehouse pokoje se náramně hodí.

Vana na stromě může vypadat jako extravagantní nápad, ale do interiéru treehouse pokoje se hodí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tady se tak dobře odpočívá, že se odtud nechce. Kdy se vám zase přihodí, že si v klidu čtete knížku a periferním viděním pozorujete řeku, ve které jsou hroši. Posloucháte přitom zpěv ptáků přímo v koruně stromu, popíjíte, a čas plyne tak nějak pomalu a v poklidu. Není vůbec kam spěchat.

Ať jste v Tongzabezi dvě, tři nebo čtyři noci, pokaždé si řeknete stejnou věc: „Tady bych zůstal o pár dnů déle."

Není náhodou, že všechny nejlepší treehouse kempy jsou pokládány za dokonalou ukázku glampingu, moderního a stále populárnějšího způsobu safari, který přináší do Afriky novou kvalitu v ubytování a ve službách. Dbá velmi důrazně na ochranu přírody a na spolupráci s lokálními komunitami. Těm přináší nejen běžnou pracovní příležitost, ale i vzdělání a uplatnění pro ty, kdo se vzdělávat chtějí a dosáhnou jej.

FOTO: Jan Papež pro Crater Lodge

Kouzelné kempování - glamping

Více o glampingu

Ngorongoro - přírodní památka

Více o Ngorongoro

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

FOTO: Jan Papež

 Viktoriiny vodopády - ráj aktivní dovolené

Více o Viktoriiných vodopádech

Inzertní sdělení:  Připravíme pro vás individuální cestu do Afriky.
Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví cestu do Afriky na míru, podle vašeho přání. V naší nabídce najdete několik kempů, které nabízejí ubytování formou treehouse.
 

Chalkley Treehouse, Lion Sand Game Reserve

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

 Chalkley Treehouse

Chalkley Treehouse je bungalov pojmenovaný po zakladateli soukromé rezervace Lion Sands.

Více o Lion Sands

 Lake Manyara Tree Lodge

Království lesních slonů a stromových lvů.

Více o Lake Manyara Tree Lodge

 

 Lake Manyara Tree Lodge.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz