Malawi dýchá starodávnou atmosférou. Země je plná tradičních vesnic a vesniček rozložených v zelené krajině, na rovinatých pláních i horských svazích, často zahalených do mlhy a oparu. Najdete zde hluboká údolí i vrcholky hor čnící vysoko k modré obloze. Rozmanitost přírody zve k trekům, pěšímu safari či vyjížďkám na horských kolech.

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale možnost vyjet i na horském kole nebo na koni.

Náhorní planina Nyika je rájem pro pěší turistiku a pěší safari. Je tu ale možnost vyjet i na horském kole nebo na koni.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Malawi je jednou z nejmenších zemí na jihu Afriky. Se svými 118 000 km2 je velká jako Kuba nebo, chcete-li, 1,5x větší než Česká republika. Od severu k jihu má více než 900 km a dvě třetiny této délky tvoří pobřeží jezera Malawi. Teritoriálně se dá celá země rozdělit na tři oblasti – severní, střední a jižní. Každá oblast se liší nejen krajinou, ale i původem obyvatel a kulturou. Díky této rozmanitosti můžete v každém ze tří regionů zažít velmi odlišné věci.

A právě kombinování rozdílných zážitků je jedna z velkých výhod pro návštěvníky Malawi.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

Voda v jezeře Malawi je překvapivě průzračná a šnorchlování v jezeře je zajímavou zkušeností.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Jižní Malawi - čajové plantáže, horské masivy, safari

 

Jih Malawi je nerozvinutější částí země. Je zde nejen historické koloniální město Zomba, ale i největší komerční centrum Blantyre. Rozkládá se tu pět národních parků a velmi zajímavé oblasti zalesněných hor. Jižním Malawi se proplétá řeka Shire River, vytékající z jezera Malawi a postupující údolím Rift Valley až k hranicím s Mosambikem, aby se později vlila do legendární řeky Zambezi.

Západy slunce v pohoří Mulanje.

Západy slunce v pohoří Mulanje.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

V jižní části Malawi se tyčí i nejvyšší hora Malawi Sapitwa, která má pro návštěvníky až překvapivých 3002 m n. m. a je vrcholem pohoří Mulanje Mountain. Pohoří, které je nesmírně zajímavé pro vyznavače pěší turistiky, má kouzelné skalnaté masivy, zelená údolí a úchvatné výhledy.

Britové založili v Mulanje tradici pěstování čaje a čajové plantáže zdobí mnoho horských svahů. Tři až pět dnů v pohoří Mulanje nadchne každého milovníka hor. V západní části pohoří Mulanje najdete náhorní plošinu Zomba obklopenou stolovými horami.

Liwonde National Park. Safari na lodi.

Liwonde National Park. Safari na lodi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pětice národních parků rozkládajících se v jižní části Malawi není tak bohatá na zvěř jako parky v Tanzanii, Zambii nebo Keni, ale parky jsou velmi příjemné svou otevřeností, rozmanitou krajinou a autentičností. Nejzajímavějším parkem Liwonde National Park, který nabízí nejen klasické safari v terénních vozech, ale i velmi kvalitní pěší safari a zajímavé safari na lodi.

 

Centrální Malawi - pláže jezera Malawi

 

Díky hlavnímu městu Lilongwe je centrální část Malawi vstupní branou do země. Celá centrální část se nachází na náhorní planině ve výšce kolem 1200 m n. m. a díky tomu má velmi příjemné klima. Dobré zásoby kvalitní vody v mnoha jezerech a řekách umožňují zemědělskou produkci na vysoké úrovni.

Písečné pláže jezera Malawi připomínají mnohá přímořská pobřeží.

Písečné pláže jezera Malawi připomínají mnohá přímořská pobřeží.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Centrální část je ovšem především bránou k jezeru Malawi. Záliv Senga, nejbližší bod jezera Malawi, je vzdálený od hlavního města Lilongwe jen hodinu a půl autem. V zálivu je spousta hotýlků a lodží s výhledem na pláže a zalesněné kopce. Pláže pokračují i severně od zálivu Senga, přes historické městečko Nkhotakota známé z dob obchodů s otroky, až po Dwangwa, pobřežní centrum pěstování cukrové třtiny. Celý tento úsek pobřeží jezera Malawi evokuje svojí velmi zajímavou krajinou a svým vzhledem spíše některá asijská přímořská pobřeží.

 

Severní Malawi - nádherné ostrovy, horské říčky a vodopády

 

Kdo hledá panenskou přírodu a autentické prostředí, neměl by vynechat severní Malawi. Nejméně zalidněná část země je doposud velmi nedoceněnou destinací, nevybroušeným diamantem jižní Afriky. Dramatické pobřeží jezera Malawi s velikými balvany, připomínající Seychely. Pohoří Viphya s čajovými plantážemi, drobnými říčkami a vodopády.

Náhorní planina Nyika ve výšce 2000 m n. m. se skvělým terénem pro horská kola a vyjížďky na koních.  A samozřejmě vodních plocha Malawi s ostrovem Likoma, nádhernou perlou celého jezera.

Jezero Malawi je velmi zajímavé i pro potápěče.

Jezero Malawi je velmi zajímavé i pro potápěče.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: Připravíme pro vás cestu do Malawi na míru.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví cestu do Afriky na míru, podle vašeho přání. V Malawi používáme pro naše klienty tyto ověřené a kvalitní lodže.
 

Mumbo Island Camp

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

Mumbo Island Camp

Jezero Malawi

Křišťálově čisté a teplé vody jezera Malawi se pyšní asi 2000 druhy ryb a  fauny. Není divu, že je tato oblast často považována za jedno z nejlepších míst na planetě pro sladkovodní potápění a šnorchlování.

Kemp se skládá z pěti stanů posazených na skále vysoko nad vodou.

Chelinda Lodge

Náhorní plošina Nyika

Úžasná krajina s průměrnou výškou kolem 2400 m n.m.

Chelinda lodge má k dispozici 8  srubů. Každý srub se skládá ze dvou pater. V prvním patře se nachází ložnice, obývací prostor  s krbem a koupelna (se sprchovým koutem a vanou).

 

Chelinda Lodge, Nyika, Malawi

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

Chintheche Inn, jezero Malawi

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací zde

 Chintheche Inn

Západní břeh Malawi

Hotýlek s deseti pohodlnými a prostornými pokoji. Každý pokoj má vlastní koupelnu a balkon s výhledem na panoramatický břeh jezera Malawi. Ideální místo pro rodiny s dětmi,  které ocení bezpečnou základnu z níž mohou prozkoumávat tuto oblast.

  

 

Do Malawi není úplně jednoduché cestování, protože z Evropy není do Lilongwe žádný přímý spoj. Proto je vhodné kombinovat návštěvu Malawi s návštěvou Keni, Etiopie nebo Jihoafrické republiky. V každém případě je ale Malawi destinací vhodnou i pro dobrodružnou rodinnou dovolenou a destinací, která bude hrát v budoucnu stále větší roli. Kdo ji chce zažít Malawi v dnešní velmi autentické podobě, neměl by s návštěvou příliš otálet.