Většina návštěvníků Kapského Města vyráží na výlety na jih a na východ. Mys Dobré naděje na jihu a slavná Garden Route na východ od Kapského Města jsou velmi oblíbenými cíli během celého roku. Kdo se ale chystá na jih Afriky na konci srpna nebo na začátku září, měl by si vyšetřit dva tři dny navíc a měl by vyrazit i na severozápad, směrem k hranicím s Namibií, do Namaqualandu – země pradávného afrického kmene Nama.

Pro každou oblast Namaqualandu je charajteristická určitá barva květů. Někde převládá bílá, jinde oranžová se žlutou a v jiné oblasti růžová. Podle botaniků má barva květů vliv na výběr opylovačů.

Pro každou oblast Namaqualandu je charakteristická určitá barva květů. Někde převládá bílá, jinde oranžová se žlutou a v jiné oblasti růžová. Podle botaniků má barva květů vliv na výběr opylovačů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když mi jeden z mých jihoafrických kamarádů stále dokola opakoval, že jedna z nejkrásnějších věcí, které kdy ve svém životě viděl, byly rozkvetlé pláně Namaqualandu, nechtělo se mi tomu moc věřit. Procestoval křížem krážem celou jižní Afriku a i ze zbytku světa už viděl opravdu pěkný kus. Proč by mu právě rozkvetlá louka měla vyrazit dech? „Je v tom obrovská síla přírody. Vzdor, touha dát o sobě vědět, poezie a krása vzešlá z prachu, písku a kamene!“ vysvětloval mi. Chlápek, co už zažil ledacos, se přece nepoddá sentimentu jen tak pro nic za nic. „Takoví jsme my, Afrikánci, nikdy jsme nic nedostali zadarmo, všechno jsme si museli vyvzdorovat. Často proti celému světu. A přitom máme pořád dobrou náladu a kveteme,“ dodal.

Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

Návštěva jednotlivých rezervací v oblasti Namaqualandu může být spojena i s pozorováním zvířat. Oblast je bohatá na různé druhy antilop.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60% rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush.  Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50 km do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů.  Pahorkatina Hardeveld s nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m.n.m.) a planina s typickou horskou buší.

Pokud je hlavním důvodem kvetení rostlin lákání hmyzích opylovačů, musí rozkvetlá kolonie letniček a sukulentů působit jako nesmírně silný magnet. Tady včely a motýli opravdu neví, kam dřív skočit. Zvláštností je i to, že rostliny, které nepatří k příbuzným čeledím, vytváří podobné květy, aby tak podpořily výsledný dojem skupinového kvetení.

Barvy, barvy, barvy...to je Namaqualand v období kvetení - srpen a září.

Barvy, barvy, barvy... to je Namaqualand v období květu - srpen a září.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ačkoliv oficiální květinová trasa „Namaqualand Flower Route“ leží nějakých pět hodin jízdy autem na sever od Kapského Města, můžete se pokochat fenoménem rozkvetlé polopouště i mnohem blíže k městu. V malé přírodní rezervaci Posberg Nature Reserve uvidíte louky rozkvetlých letniček s převahou bílé a oranžové barvy, orámované nízkými kopci a divokým skalnatým pobřežím Atlantiku. Jde o soukromou rezervaci, která má velmi striktní omezení pro pěší pohyb v době kvetení a doporučuji rezervovat si vstupenky pro pěší prohlídku předem. Pěší prohlídka je dlouhá cca 14 km a při dobrém počasí je to skvělá zastávka.

Kdo si ale udělá čas, může se vydat až do srdce Namaqualandu, mnohem více na sever, až za městečka Garies, Kamieskroon, Springbok a Port Nolloth. Během cesty určitě zastavte na několika místech, která stojí za to. Jen necelých 20 km od městečka Kamieskroon najdete rezervaci Skilpad Wildflower Reserve. 1 000 ha plochy, ostře žluté a oranžové květy gazánií, ideální cesty pro horská kola a dlouhé treky. Skilpad patří bezesporu k hlavním centrům rozkvetlého ráje Namaqualandu.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

Pěší treky v Namaqualandu umožní nejen pohodlné fotografování květin a krajiny, ale poskytují i možnost setkání s drobnou faunou.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Návštěva Namaqualandu určitě stojí za to, ale je potřeba si na ni udělat dost času a prožít ji v klidu a bez zbytečného spěchu. Je také třeba vědět, kam se vydat a nenechat vše jen na šťastné náhodě.