Generace současných třicátníků a čtyřicátníků chce cestovat trochu jinak, než cestovali jejich rodiče. Jsou v plné síle a chtějí aktivní dovolenou. Netouží po konkrétních destinacích, ale po zážitku. Po něčem, na co budou vzpomínat celý svůj život. A stejně přistupují k rodinné dovolené. Dávají přednost společnému zážitku, prožitku, který bude zajímavý pro všechny členy rodiny.

Afrika je vynikající příležitostí pro rodinné zážitky. Cesta ale musí být předem velmi pečlivě připravena. Při přípravě musí být bráno na vědomí mnoho odlišností cestování rodin s dětmi od cestování samotných dospělých. Vše musí být podřízeno hlavnímu smyslu cesty – společnému zážitku celé rodiny.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

Pohled na divoká zvířata z bezprostřední vzdálenosti je nádherný společný zážitek.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Kvalitní rodinné safari lze zažít v Jihoafrické republice, Tanzanii, Keni, ale i v Zimbabwe u Viktoriiných vodopádů. Vždy je důležité dbát na to, aby rodina měla terénní vůz pouze pro sebe. Každý kompromis z tohoto požadavku ohrožuje společný zážitek, ohrožuje hlavní smysl celé cesty. Jedině když bude vůz sloužit pouze vám, můžete prožívat dobrodružství v africké divočině v intimitě své rodiny a nemusíte se podřizovat přáním, touhám a tempu někoho dalšího. Stejně důležité je trvat na terénním vozidle a nespokojit se s mikrobusem. Kouzlo rodinného safari je v příležitosti společného pozorování zvířat a terénní vůz vám umožní dostat se k nim mnohem blíže a také je k pozorování zvířat lépe upravený.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

Mít terénní vůz jen pro svou rodinu by mělo být základním předpokladem pro kvalitní rodinné safari.

FOTO: Saruni Samburu Lodge, archiv CK Marco Polo

Vybrat zemi a lokalitu pro své rodinné safari musíte i podle věku dětí, se kterými cestujete. V Keni a Tanzanii nedoporučuji safari s dětmi mladšími 8 let, kdežto v Jihoafrické republice jsou lokality vhodné i pro děti ve věku 6 let. U mladších dětí je určitě potřeba vybírat lokality, kde nehrozí malárie, tedy oblasti ve vyšších nadmořských výškách. Společný zážitek z poznávání divoké africké přírody umocněte možností pěšího putování savanou nebo buší. Adrenalin pěšího safari, stopování zvířat, pocit lovce, vůně a pachy divočiny, zvuky drobných živočichů, zpěv ptáků, ale i ticho plné napětí, to nelze zažít bez pěší procházky. Vybírejte proto lokality, kde můžete prožít i pěší safari.

Při poznávacích dovolených s dětmi požadujte všechny informace o tom, kam děti mohou a kam ne.

Projít se po svých, v doprovodu ozbrojeného strážce, je pro děti nezapomenutelný zážitek.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

V Tanzanii můžete své rodinné safari doplnit neopakovatelným zážitkem z návštěvy kráteru Ngorongoro. V Keni můžete nahlédnout do života bojovníka kmene Samburu a u Viktoriiných vodopádů můžete své safari doplnit mnoha dalšími aktivitami – procházkou se lvy, plavbou na kajaku po řece Zambezi, jízdou na slonech a návštěvou vodopádů. V Jihoafrické republice můžete navštívit Kapské Město a v jeho okolí si udělat projížďku na kolech u Mysu Dobré naděje, navštívit kolonii tučňáků u městečka Simon´s Town, pštrosí farmu nebo třeba lanovkou vyjet na majestátní Stolovou horu.

Ostrůvek Mneba Island je půvabným panenským místem, perfektním doplňkem k rodinnému safari.

Ostrůvek Mneba Island je půvabným panenským místem, perfektním doplňkem k rodinnému safari.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Pokud si chcete i odpočinout u moře, safari v Keni a v Tanzanii můžete zakončit pobytem na Zanzibaru a putování po Jihoafrické republice můžete prodloužit pobytem na Mauritiu. Vždy je ale nutné vědět, kdy se kam můžete vydat. Kdy je kde jaké počasí a jaké je vhodné období z hlediska migrace zvířat. Letět s rodinou do Afriky vyžaduje odbornou přípravu a zázemí, tzv. černá Afrika není středomořské pobřeží, má úžasné kouzlo, má mnoho tváří a ne všechny jsou vlídné, takže kvalitní partner je naprosto nezbytný pro eliminaci nebezpečí a jednodušší poodhalení všech jejích krás.