Když se do údolí mezi horami nedaleko Kapského Města dostal v roce 1679 guvernér Simon van der Stel, který ve funkci nahradil zakladatele města Jana van Riebeecka, byl velmi překvapený klimatem a úrodnými podmínkami v údolí.

Zemědělská produkce zahrad v Kapském Městě už dávno nestačila potřebám zásobování lodí plujících do Indie a guvernér se proto rozhodl vyslat do této lokality kolonisty, kteří by zde hospodařili. A tak se první svobodní osadníci ujali půdy a začali na ní hospodařit. Brzy je doplnili francouzští hugenoti (protestantští uprchlíci z Evropy), kteří založili první vinice. Tradice vinařství tak byla založena a trvá dodnes. V současné době se na vinicích Kapska živí více než 280 000 zemědělských dělníků a jejich rodin.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

Práce na vinicích živí celé rodiny, a to nejen v období sběru hroznů.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Rozmanité půdní typy údolních usazenin a svahů hor v kombinaci s chladným větrem od moře vytváří různorodé podmínky a škála výborných vín může být velmi pestrá. Díky tomu může každá vinice budovat své vlastní velmi specifické aroma a svou vlastní tvář. To pomohlo mnoha vinicím k širokému uznání. Většina vinic je otevřená návštěvníkům a můžete tak navštívit známé vinice, jako jsou Zevenwacht, Morgenhof, Delheim, Delaire, Blaauwklippen Spier Estate, Neethlingshof, kde můžete ochutnat různé druhy vína.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

Vinice s dozrávajícím vínem mají svoje kouzlo.

FOTO: Glenn Käsner

Navštívit vinařský kraj pouze na půl dne nebo na jeden den je tak trochu pošetilost. Pohodu a atmosféru vinařských údolí je třeba zažít beze spěchu. Jihoafrické vinice jsou nejen o víně, ale také o vynikající a zajímavé gastronomii. Tady se ještě umí žít! Kvalitní suroviny a zkušení kuchaři, inspirace africkou, evropskou a asijskou kuchyní, příjemné restaurace s venkovním posezením a pohodová mentalita vinařů zaručují, že se oběd protáhne na několik hodin a každý, kdo si neudělal časovou rezervu, vždy lituje, že musí chvátat.

Přečtěte si další zajímavé články Kapsku 

FOTO: Glenn Käsner

Stolová hora ja jako slavná herečka

FOTO: Glenn Käsner

Kapské Město, jižní brána do Afriky

 

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

 

FOTO: Jan Papež

První misionář v Africe byl Moravan

Symbolem jihoafrického vinařství je Stellenbosch. V tomto krásném historickém městečku můžete obdivovat krásné domy v holandském, gregoriánském a viktoriánském stylu. Je známé i pod názvem Město dubů. Stellenbosch, pojmenovaný na počest svého zakladatele guvernéra Simona van der Stela, byl založen v listopadu roku 1679 a je druhým nejstarším městem v zemi, hned po Kapském Městě. Na hlavním náměstí si můžete prohlédnout kostel Svaté Marie. Zajímavé je také Village muzeum. Za zmínku stojí také Rhenish Church, postavený roku 1823 jako škola pro děti otroků a černochů a Rhenish Complex, seskupení starých krásných budov.

Pokud ve Stellenbosch přespíte a vyrazíte večer do ulic, budete překvapeni množstvím mladých lidí a uvolněnou náladou v barech a kavárnách. Není se ale čemu divit, ve městě je velká univerzita a mládí patří k městečku stejně jako víno.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

V podvečer slunce zbarví okolní skaliska do ruda.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Otiskem francouzského šarmu a připomínkou těch nejlepších francouzských vinařských tradic je Franschhoek. Toto údolí osídlilo v roce 1694 několik francouzských hugenotských rodin, které s sebou přinesly své znalosti a zálibu ve víně, a vytvořily zde příjemné místo. Proto má většina zdejších farem a vinic francouzská jména. Městečko vzdálené pouhou hodinu jízdy od Kapského Města umožní svým návštěvníkům proniknout do tajů historie a výroby vína doplněné ochutnávkami.

Podél hlavní cesty leží krásné upravené historické domy s restauracemi a obchůdky v kvetoucích zahradách. Kolem půl čtvrté odpoledne odjedou z města poslední autobusy se skupinami turistů a to je ten nejlepší čas, kdy se dá krásně posedět při dobré kávě, palačinkách nebo domácím pečivu a pozorovat, jak se okolní skaliska začínají zabarvovat do ruda paprsky zapadajícího afrického slunce. Do duše se začne vkrádat trocha nostalgie a člověk si začne říkat: „Tady by se dalo žít.“

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek.

Muzeum hugenotů v městečku Franschhoek.

FOTO: Jan Papež, CK M

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nehledáte konkrétní destinaci, ale konkrétní zážitek? Chcete zažít něco úplně jiného, než běžný zájezd? Chcete mít na co vzpomínat?

Navštivte nový zážitkový web

Posledním z trojice slavných vinařských lokalit je Paarl. Musel se naučit žít tak trochu ve stínu slavnějších údolí Stellenbosch a Franschhoek, i když i zde je několik slavných a velmi starých vinařství, např. Rupert & Rothschild Vignerons a aukce vín ve vinařství Nederburg je vyhlášená daleko za hranicemi země.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Zájezdy při kterých můžete navštívit vinařský kraj v Kapsku:

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termíny odjezdů: každé pondělí a čtvrtek

Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.

Kvetoucí poušť Namaqualand + Kapské Město

 Vydejte se na jih afrického kontinentu, kde navštívíte jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město. Poté se vydáte podél pobřeží Atlantiku na sever do oblasti Namaqua, kde se stanete svědky jednoho z mnoha zázraků přírody. Na vlastní oči spatříte neuvěřitelné barevné představení v podobě rozkvetlé pouště.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 17.09. 2013

FOTO: table mountain cable way

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu : 22.10. 2013

 Africká symfonie – Kapské Město, Stellenbosch, safari ČESKÝ PRUVODCE

 Oproti naší konkurenci s námi dostáváte navíc: 1. Garanci konkrétních pečlivě vybraných hotelů (ač se to nezdá v okamžiku přípravy cesty podstatné, na místě vám špatný hotel může zkazit celou dovolenou, víme, že 3* a 3* se mohou kvalitou a polohou velmi výrazně lišit) i letových řádů, 2. Pohodlné, prostorné a kapacitně naddimenzované minibusy pro dopravu pro větší pohodlí, 3. Vše důležité je zahrnuto v ceně a nečeká vás žádné nepříjemné překvapení na místě

Napříč Jihoafrickou republikou - ČESKÝ PRŮVODCE

 Plánujete cestu do Jižní Afriky a nevíte, zda se na jih kontinentu ještě někdy vrátíte? Pak je tu pro vás velký okruh Jihoafrickou republikou a Svazijskem. Uvidíte města i přírodu, bohatou i chudou Afriku, projedete zelenou krajinou, polopouští, deštným pralesem, buší, planinami i horami, vykoupete se v Indickém oceánu a uvidíte divoká zvířata na safari. Budete moci říci: JAR je opravdu "svět v jedné zemi". Vybrali jsme ta nejhezčí místa a příjemné kvalitní hotely, které cestu umocní. Uvidíte hodně, ale přitom bude čas na odpočinek a vstřebávání atmosféry.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 27.10. 2013

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 16.03. 2014

Naprosto jedinečná cena: 79.500,- Kč za 22 dnů!

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.