Hlavní důvody, proč navštívit Egypt právě teď

Egypt je pokládán za třetí největší památkovou zónu na světě, přičemž Luxor je pokládán za vůbec největší muzeum pod otevřeným nebem. V Egyptě máte možnost setkat se s památkami na kultury staré více než 5 000 let. Zázemí na lodích té nejvyšší kvality otevírá úplně nové dimenze poznávací turistiky. V této kategorii služeb se projeví naplno legendární pohostinnost a servis Egypťanů, především egyptské křesťanské populace. Nikdo nedokáže předjímat, jak dlouho ještě budou všechny egyptské památky pro turisty otevřené, hrozí, že mohou být v budoucnosti uzavřeny.

Loď Sanctuary Zein Nile Chateau patří mezi pět nejlepších lodí na Horním Nilu.

Loď Sanctuary Zein Nile Chateau patří mezi pět nejlepších lodí na Horním Nilu.

FOTO: Sanctuary Retreats

Po Nilu mezi Asuánem a Luxorem plují desítky lodí s turisty. Zastavují na stejných místech, u stejných památek, plují téměř stejnou dobu a na první pohled by se zdálo, že jsou si všechny tak trochu podobné. Ale zdání klame a v tomto případě klame hodně. Ty nejlepší lodě se od těch běžných, používaných masovou turistikou liší asi tak jako Dacia od Bentley. Pokud chcete zažít opravdu romantickou a nezapomenutelnou plavbu po Nilu, musíte na některou z nejlepších lodí. Nejde jen o luxus, ale i celkovou atmosféru a kvalitu služeb. Proto jsou plavby po Nilu v Evropě a USA stále častěji využívány jako součásti svatebních cest.

Plavbou po Nilu se obecně rozumí trasa mezi Asuánem a Luxorem. Můžete ji absolvovat buď po proudu (většinou za 4 dny a 3 noci), nebo proti proudu se startem v Luxoru (5 dnů a 4 noci). Trasa proti proudu je klidnější a máte mnohem víc času na některé památky.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

Kajuta lodi Sanctuary Zein Nile Chateau je nejen velmi prostorná, ale i stylová a nadchne každého milovníka designu.

FOTO: Sanctuary Retreats

Zázemí kvalitní lodi oceníte především v době plavby. Prostorné kajuty mají prosklené stěny a balkóny a pohled na ubíhající břeh Nilu přímo z pohodlného křesla nebo z postele je velmi příjemná věc. Na horní palubě najdete bazén a zastínění s možností odpočinku. K dispozici jsou kavárny a restaurace. Kvalitní jídlo a velmi široký výběr nápojů je samozřejmostí.

Sun Boat IV. má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

Sun Boat IV má na horní palubě bazén, který zpříjemní plavbu.

FOTO: Sanctuary Retreats

Luxor a Karnak na pravém břehu Nilu a pověstné Údolí králů na levém břehu řeky jsou úchvatnými místy, kudy kráčela historie starého Egypta. Je štěstí, že se tyto památky dochovaly až do dnešní doby a můžeme tak obdivovat neuvěřitelnou řemeslnou zručnost dávných Egypťanů. Luxor je bezesporu nejlepším místem pro vstup do oblasti Horního Nilu a všechna ostatní místa navštívená během plavby budete vnímat mnohem lépe a do větší hloubky, když si „odbudete“ úvod do historie právě v Luxoru.

Luxor a Karnak jsou vhodným místem pro start plavby na Nilu.

Luxor a Karnak jsou vhodným místem pro start plavby na Nilu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Edfu (původní název Behdet) bylo kdysi hlavním městem tzv. „Kraje Horova trůnu“. Chrám je tedy prakticky zasvěcen Slunci a slunce si při návštěvě chrámu opravdu užijete. Dodržovat pitný režim je v tomto místě naprosto nezbytná věc, a kdo tuto radu podcení, může mít následně velké problémy. Bůh Hor je představován jako obrovský pták, který svými křídly vytváří nebe. Nebem chrání zemi před příchodem chaosu. Slunce a měsíc jsou považovány za jeho oči. Chrám v Edfu patří k nejmladším chrámům, a proto je velmi zachovalý. Pokud jej navštívíte s dobrým průvodcem, můžete se tu setkat s odkazy na mnoho starých egyptských legend a mýtů.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcený pánu Nilu bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

Chrám v Kóm Ombo byl zasvěcen pánu Nilu, bohu s krokodýlí hlavou Sobkovi.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Kóm Ombo navštivte raději v pozdním odpoledni, nebo dokonce ve večerních hodinách za umělého osvětlení. V chrámu v té době už nepanuje takové horko a reliéfy na sloupech a stěnách jsou nízkým světlem krásně zvýrazněny. Chrám je zasvěcen krokodýlímu bohu. Bůh Sobek s lidským tělem a krokodýlí hlavou byl pánem Nilu v oblasti Horního Egypta, i když patří k mladším bohům uznávaným dokonce až po nástupu křesťanství.

Asuán, kde končí plavba proti proudu Nilu, není sám příliš bohatý na památky, i když jsou tu vykopávky města Abú na ostrově Elefantina a chrám bohyně Eset na ostrově Philae. Asuán je spíše pokládán za výchozí bod k výletu k Abú Simbelu a pro návrat do Káhiry.

Abu Simbel je jednou z nejpodstatnějších památek Horního Egypta a návštěva tohoto chrámu je dokonalou tečkou plavby po Nilu.

Abú Simbel je jednou z nejpodstatnějších památek Horního Egypta a návštěva tohoto chrámu je dokonalou tečkou plavby po Nilu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Plavba po Nilu na kvalitní luxusní lodi je opravdu veliký zážitek a mělo by být ambicí každého moderního člověka se alespoň jednou za život do Egypta vydat a dotknout se tak vzdálené historie a pokusit se něco si tohoto setkání odnést do svého vlastního každodenního života.