Každé velké africké město má svou neopakovatelnou tvář. Někdy nudnou, někdy divokou, někdy plnou barev a pohybu. Orientem prodchnutá Káhira plná neuvěřitelného chaosu, přístavní Dar es Salam s nikdy nekončícím hlukem svých tržnic, Nairobi se svou nekonečnou snahou o navrácení ztracené slávy, nigerijská Abuja s typickou africkou chudobou ve stínu moderní velkolepé architektury. A Kapské Město, bílý anděl jihu Afriky. Pro každého návštěvníka, který do města zavítá poprvé, je Kapské Město velkým překvapením.

V centru Kapského města najdete mnoho vládních budov, které svou architekturou upomínají koloniální časy.

V centru Kapského Města najdete mnoho vládních budov, které svou architekturou upomínají na koloniální časy.

FOTO: Jan Papež

Je nádherný slunečný den. Kamarádka Maritha mne vzala na odpolední plavbu malou plachetnicí, abych prý viděl Kapské Město i z moře. Ten pohled stojí za to. Když v roce 1488 portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz obeplouval Kapský poloostrov, neměl tak hezký výhled na Stolovou horu jako já. Diazovi pršelo, foukal silný vítr a pobřeží bylo zahaleno v mlze. Jen se štěstím minul zrádné útesy a nehostinné pobřeží vůbec nepokládal za místo vhodné k vylodění a osídlení. Rozhodně nemohl ani tušit, jaké město se o šest a půl století bude na malém kousku Afriky rozprostírat. Vždyť trvalo dalších 164 let, než se v oblasti dnešního Kapského Města usadili první holandští osadníci.

Holandské prvky jsou v Kapské architektuře velmi patrné. Oblíbená je tato tradiční architektura především ve vinařském kraji a v pobřežních vesnicích nedaleko Kapského města.

Holandské prvky jsou v kapské architektuře velmi patrné. Oblíbená je tato tradiční architektura především ve vinařském kraji a v pobřežních vesnicích nedaleko Kapského Města.

FOTO: Glenn Käsner

Holanďané bezesporu určili ráz a charakter nejen Kapskému Městu, ale i celému kraji, který se dnes nazývá Kapsko. Neplatí to jen o nezaměnitelné architektuře, ale i o otevřené mysli, kterou jsou Holanďané známí. Kapsko je velmi kosmopolitní a především mladí lidé tu nemají žádné rasové a náboženské předsudky. Současná vláda sice komplikuje lidem život svými zákony a předpisy, které nařizují poměrná zastoupení černochů ve státních úřadech, vedení firem apod., ale právě v Kapsku se lidé snaží naplnit nové pořádky citlivě. V posledních volbách dokonce volila černošská většina velmi často bělošské kandidáty do zastupitelstva. Na atmosféře v Kapsku jsou takové „drobnosti“ velmi znát.

Restaurace, bary a kluby jsou soustředěné nejen na vyhlášené Long Street, ale i v přístavním V&A Waterfront a nákupním centru Canal Walk. Kdo si chce večer a v noci užívat rušného nočního života, je na správném místě. Na Long Street je třeba obávat se kapsářů, ale díky velké snaze vedení města je kriminalita postupně vytlačována ven z města a noční město není o nic méně bezpečné než některé divočejší evropské metropole.

Záliv Hout Bay, nedaleko Kapského města není vyhlášený pouze kolonií tuleňů, ale mořskými dary dodávanými na trh místními rybáři.

Záliv Hout Bay nedaleko Kapského Města není vyhlášený pouze kolonií tuleňů, ale i mořskými dary dodávanými na trh místními rybáři.

FOTO: Glenn Käsner

Úroveň restaurací a gastronomie v Jihoafrické republice a hlavně v Kapském Městě a okolí je záviděníhodná. Tady se jí opravdu skvěle, zdravě a za velmi slušné ceny. Není se čemu divit, kvalita surovin je vynikající – vyhlášené hovězí maso, mořské plody, ovoce a zelenina z dobře vedených farem, to se to kuchařům vaří. Kvalitní gastronomie má ve městě dlouhou tradici a je to znát na každém kroku.

Kapské Město se stává pravidelně zastávkou koncertních turné světových hvězd jak populární, tak vážné hudby, a tak se dá návštěva města spojit i s velkým kulturním zážitkem.

Na Kapsko ale měla silný vliv i komunita malajských a indických dělníků, britských kolonistů a různých černošských národů. Kapsko je díky tomu velmi zajímavou oblastí.

Při každé bouři se nad Stolovou horou odehrává světelná show plná blesků. Lovci blesků proto Stolovou horu přímo milují.

FOTO: Glenn Käsner

Symbolem Kapského Města je Stolová hora a rozhodně stojí za to ji navštívit. Tyčí se neuvěřitelných 919 metrů nad mořem a při dobrém počasí si můžete užít nádherné výhledy nejen na Kapské Město, ale i na okolní pohoří. Na horu se můžete dostat lanovkou, cesta dlouhá 1244 metrů trvá pouhých sedm minut.

Nahoře pak vedou cesty k devíti vyhlídkovým plošinám, které vám nabídnou výhled na město, přístav a zátoku až k horám Bolandu a na Atlantik s malým ostrůvkem Robben Island, kde byl určitý čas vězněn Nelson Mandela. Když je silný vítr, lanovka nejezdí, a také když je hora zahalena v mlze, nemá smysl nahoru jet. Počasí je tak nevyzpytatelné, že je dobré mít během pobytu v Kapském Městě několik rezervních volných chvil, ve kterých můžete na Stolovou horu vyrazit.

Na návštěvu Kapského Města si určitě nechejte alespoň 4 dny, jinak budete mít pocit, že jste rozhodně nestihli vidět všechno, co se tu vidět dá. Celý Kapský poloostrov je totiž velmi zajímavý. Mys Dobré naděje, Cape Point, vinařský kraj s městečky Franschhoek a Stellenbosch a další místa stojí za návštěvu.

Pokud se chystáte do jižní Afriky poprvé, měli byste vstoupit právě jižní branou. Tady ukazuje Afrika svou laskavější tvář, tady můžete nahlédnout za oponu. Zbavíte se mnoha předsudků a můžete se pak mnohem snáze pustit do dalších afrických dobrodružství.