Historie se ale obloukem vrací zpět a jsme svědky renezance pěšího putování divokou africkou přírodou, jsme svědky velkého návratu pěšího safari. Ne ve všech parcích, ne ve všech zemích, ale trend je patrný a velmi výrazný. Především pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci africké divočiny využívají nabídky pěšího safari stále častěji. Jde totiž o naprosto unikátní zážitek.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

Při pěším safari čas běží úplně jinak něž při safari v autě. Operujete sice na mnohem menším prostoru, ale máte na všechno mnohem víc času.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Zvířata v národních parcích si už dávno zvykla na auta s návštěvníky. Berou je jako neutrální zvíře, které jim neublíží, ani nekonkuruje. Pouze v okrajových částech některých parků, kde stále ještě operují pytláci, nebo mimo parky, kde je povolený lov, mají zvířata k autům respekt a chovají se plaše. Situace se ale radikálně mění v okamžiku, kdy spočinete na horké africké půdě vlastní nohou. Jediným krokem vstupujete do úplně jiného světa, stáváte se součástí divoké přírody. Perspektiva se úplně mění. S velkou nadsázkou by se dalo říct, že se stáváte součástí potravinového řetězce.

Cílem pěšího safari je vrátit vám pocit původních cestovatelů, přimět vás k mnohem intenzivnějšímu vnímání detailů, zvuků, vůní a proporcí. Samozřejmě, že se pěší safari pořádá na místech, kde je z velké míry eliminováno nebezpečí náhlých překvapení, ale nesmí se zapomínat, že mnoho reakcí divokých zvířat i nás lidí může být nevyzpytatelných. Při pěším safari potkáváte pravidelně i příslušníky tzv. velké pětky – lva, leoparda, nosorožce, buvola a slona. Podél vodních toků se přiblížíte velmi blízko i krokodýlům a hrochům.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

Při pěším putování se můžete dostat blízko i k větším stádům a dívat se zvířatům tzv. z oka do oka.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Kouzlo pěšího safari ale není skryto pouze v tom, že zvířata, která jste mohli pozorovat z auta, pozorujete na vlastních nohách. Pěší safari vám umožňuje pozorovat svět malých zvířat, který obyčejně z auta není příliš vnímán. Najednou zjistíte, že jste míjeli mnoho zajímavého – například svět vačnatců, hadů, drobných predátorů apod.

Pěší safari se organizuje ve 4 základních formách:

1.       Denní vycházka ze safari lodge nebo kempu. Obyčejně vycházka trvá 2-3 hodiny a je to spíše bližší seznámení s buší a základními principy života v ní. Určitě je to skvělý doplňkový zážitek k běžnému safari. Zvlášť pokud se nacházíte blízko napajedla, můžete zažít skvělé pěší safari i na tak malém časovém prostoru.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

O bezpečnost se starají zkušení a ozbrojení průvodci.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

2.       Pěší safari mezi jednotlivými stálými kempy. Takové safari může trvat 4-6 hodin a vyžaduje už trochu fyzičku. Většinou se jedná o 2 až 4 denní putování, kdy vaše zavazadla obstarává personál a vy si nesete pouze to, co bezprostředně potřebujete pro svoje putování. Z hlediska setkání se zvířaty je to trochu o náhodě, ale zkušení vůdci znají denní rytmus jednotlivých zvířat a ví velmi dobře kudy vás směřovat, abyste zvířata potkali.

Je podstatné nikam nespěchat, nejste tu pro zdolávání rekordu v ušlých kilometrech, ale jste tu proto, abyste zažili divokou buš. Skvělá věc u tohoto typu pěšího safari je, že je relativně pohodlné a zároveň neustále poznáváte novou krajinu. Nádherné jsou i večery a noci v otevřených bezbariérových kempech. Mnoho z nich je velmi luxusních.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemým. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

I při pěším safari můžete bydlet velmi kvalitně, s veškerým zázemím. Vrátíte se do starých dobrých koloniálních časů.

FOTO: andBeyond

3.       Mobilní kemp. Zdánlivě podobný typ pěšího safari jako v předchozím případě. Podobně putujete divokou přírodou, podobně se o vaše zavazadla stará personál a podobně putujete z bodu A do bodu B. Rozdíl je ale v tom, že váš kemp je mobilní.

Po vašem odchodu personál celý kemp sbalí a převeze na jiné místo, kam vy dorazíte odpoledne nebo večer. Na novém místě personál kemp postaví, abyste měli dokonalé zázemí. Výhodou takového putování je, že se kempy staví na opravdu zajímavých místech a putujete krajinou bohatou na zvěř a rozmanitost terénu. Doporučuji vybírat takové putování, kde se jde alespoň 4 dny.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou přírodou.

FOTO: Pufari Camp, archiv ck Marco Polo

4.       Primitivní pěší safari. Slovo „primitivní“ vypadá divně, ale není třeba se ničeho obávat. Vyjadřuje pouze rozdíl v zázemí, které máte při tomto pěším safari k dispozici. V tomto případě si všechno nesete s sebou. Střechu nad hlavou, jídlo, pitnou vodu atd. atd. Na druhou stranu je to jedno z nejsvobodnějších safari, které znám. Nemá v podstatě žádný lokální cíl. Cílem je samo safari. Tady jste skutečně nejblíž přírodě.

Pozorování zvířat a divoké přírody, to je hlavní důvod, proč absolvovat pěší safari

Pozorování zvířat a divoké přírody, to je hlavní důvod, proč absolvovat pěší safari.

FOTO: Pufari Camp, archiv ck Marco Polo

V každém případě je pěší safari úžasnou příležitostí pro fotografy. Nikam se nechvátá, můžete si najít to nejlepší světlo, zvolit si úhel pohledu apod. To u safari z auta často dělá problém. Navíc, kdo rád fotografuje rostliny a ptáky, může si se svým focením opravdu pohrát.