Viktoriny vodopády na magické řece Zambezi, sdílené dvěma státy, Zambií a Zimbabwe, jsou široké přes 1800 m a padají do hloubky 140 m. To je řadí mezi největší vodopády na světě a bezesporu jsou jedním z přírodních divů světa.

Obklopeny mlžným pralesem, smáčeným vodní tříští vodopádu, kterou kolem sebe šíří více než 500 milióny kubíků vody, řítící se střemhlav do propasti každou minutu, jsou velkým turistickým lákadlem. Široká a rozvážná řeka Zambezi se Viktoriinými vodopády propadá do klikaté cesty vedoucí skalními soutěskami z čediče. Mohutná řeka jakoby se z ničeho nic propadla do země. Dalších několik desítek kilometrů bude řeka sevřena strmými stěnami skalisek, aby se pak s úlevou rozlila do širokého jezera Kariba.

Řeka Zambezi se v oblasti nad Viktoriinými vodopády hrochy přímo hemží.

Řeka Zambezi se v oblasti nad Viktoriinými vodopády hrochy přímo hemží.

FOTO: Jan Papež

Pokud jste v oblasti Viktoriiných vodopádů, máte vlastně před sebou dvě naprosto odlišné tváře jedné a té samé řeky. Zambezi nad vodopády je ideálním místem pro pozorování zvířat, rybáře, milovníky výletních lodí a vodáky, kteří mají rádi poklidnou plavbu a kochání se řekou. Zambezi pod vodopády je divoká řeka plná nebezpečí, lákající milovníky adrenalinových vodních sportů. Nemůžeme jinak, než doporučit ochutnávku z obojího.

Na břehu Zambezi nad vodopády začnou každého rybáře svrbět dlaně a prsty. Tam někde pod hladinou čeká jedna z lákavějších rybářských trofejí – Tigerfish (Hydrocynus Forkalii), velmi dravá ryba, která může vážit až 15 kg. Není sice tak obrovská jako Tigerfish Goliath, žijící v Kongu a vážící až 50 kg, ale přesto je to fascinující ryba, která dráždí duši každého rybáře.

Řeka je ale absolutním rájem nejen pro muškaře, ale i pro „klasiky“.  Dá se lovit především ze člunu, ale je i pár míst, kde se dá lovit ze břehu. Ideální doba na rybaření je u Viktoriiných vodopádů od května do prosince.

Raffting pod Viktoriinými vodopády.

Raffting pod Viktoriinými vodopády.

FOTO: Jan Papež

Zambezi pod vodopády nabízí různé typy sjíždění divoké vody, v různé obtížnosti. Sama cesta k řece je zážitkem. Musíte sejít strmé svahy až na dno kaňonu. Cesta vede lesem, je horko a většinou vysoká vzdušná vlhkost. Když dorazíte k řece, můžete si být jisti, že už svou plavbu nevzdáte. Vylézat ten kopec nahoru se vám určitě nebude chtít, to raději nasednout do člunu a vyrazit. Nemusíte se spokojit pouze s jednodenním raftem, k dispozici jsou dvou denní, pětidenní a šestidenní rafty. Jen musíte zvážit své fyzické a psychické možnosti.

Procházka se lvy je unikátní možnost setkat se s králem buše opravdu z blízka.

Procházka se lvy je unikátní možnost setkat se s králem buše opravdu z blízka.

FOTO: Jan Papež

Procházka se lvy je možná jen a jen u Viktoriiných vodopádů, tedy s divokými lvy. Lev patří k symbolům Afriky a vyjít si s ním na procházku je bezesporu jednou z krásných možností, jak se s Afrikou setkat.

Mohutnost a velkolepost vodopádů si uvědomíte teprve, když se nad ně vznesete v helikoptéře. Teprve když uvidíte z blízka sloupec vodní tříště, který je vystřelován až do výšky 200 metrů nad vodopády, pochopíte, jak mohutný je proud padající do propasti pod vodopády. I ten nejkratší let (cca 12 minut) určitě stojí za to.

Široká řeka Zambezi se náhle propadá do hluboké soutěsky.

Široká řeka Zambezi se náhle propadá do hluboké soutěsky.

FOTO: Jan Papež