Populární turistická destinace byla uzavřená v dubnu, krátce poté, co na její adresu filipínský prezident Duterte řekl, že je Boracay odpadní jímkou a že mu hrozí ekologická katastrofa.

Po šestiměsíčním generálním úklidu a zotavování je ostrov připraven přivítat první návštěvníky, tentokrát ale ve zcela jiném režimu. „Už žádné párty a hlasitá hudba 24 hodin denně 7 dní v týdnu, žádné kouření a pití na plážích,“ uvedla tajemnice turistického úřadu Berna Romulo-Puyatová. „Na ostrově bude fungování dovoleno pouze těm zařízením a společnostem, které budou ekologicky přátelské,“ dodala.

Cílem podle Romulo-Puyatové je, aby se ostrov stal destinací určenou spíše rodinám a párům než lidem, kteří vyhledávají bujaré večírky. Novým brandem má být „útočiště pro wellness, dobrodružství a autentickou filipínskou kuchyni“. Plná rehabilitace ostrova je nicméně běh na dlouhou trať. „Šest měsíců není dost na to, abychom obnovili přírodní krásy ostrova, o němž mnozí tvrdí, že je jednou z nejhezčích plážových destinací na světě,“ uvedla Romulo-Puyatová.

Nalákat turisty jinam

Plán úřadů má tři fáze. První z nich končí 26. října, druhá bude ihned následovat a třetí by měla skončit koncem roku 2019. „Je to dlouhý a náročný proces, ale můžeme všem garantovat, že se jim dostane mnohem lepšího Boracaye než dosud,“ dodala tajemnice.

Turistický úřad se mezitím snaží propagovat i jiné filipínské destinace, třeba ostrovy Palawan či Cebu, aby návštěvníci zamířili i někam jinam. Boracay, který měří pouhých 6,4 kilometru, je totiž jedním z turismem nejpostiženějších míst na světě.

Podobný osud potkal letos také thajskou zátoku Maya Bay, která se turistům v létě uzavřela na hlavní sezónu. Úřady ale nedávno uvedly, že k otevření nedojde ani na podzim a zátoka, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem, zůstane uzavřená na neurčito, možná i více než dva roky. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Firmy.cz: