O zavedení pokut se na popud obyvatel už reálně uvažuje. „Přemýšlíme, že zavedeme opatření, která už některá města přijala, čímž bychom mohli zabránit, aby k podobným situacím docházelo,“ uvedla radní pro životní prostředí Montserrat Garcia v narážce na turisty, kteří si nechávají osušky na pláži přes noc nebo i přes den, aby jim nikdo nezabral jejich místa.

Ibiza, jeden z baleárských ostrovů, navíc dlouhodobě bojuje s množstvím turistů. Nebylo by proto překvapením, kdyby pokutování, o jehož výši zatím nejsou informace, skutečně radní zavedli.

Podobný systém zavedli před dvěma lety v Itálii. Zákaz se vztahuje na veškeré plážové vybavení od ručníků až po slunečníky i plavky. V krajním případě může padnout pokuta až 200 eur (cca 5000 korun). [celá zpráva]

Ibizu navštíví ročně přes tři milióny turistů, což je na ostrov o rozloze 572 kilometrů čtverečních skutečně mnoho. Silná poptávka po prázdninovém bydlení navíc znásobila sezónní ceny, čehož mnozí místní využívají a palandy umístěné na balkóně nabízejí za 50 eur (cca 1200 korun) za noc. Podobné nabídky se vyskytují zejména na službách zprostředkovávajících ubytování.