Povolení nebo zákaz pohybu psů je na kompetenci individuálních lokalit, jednotný zákon neexistuje. Obecně však platí, že se vaši mazlíčci mohou koupat tam, kde není psáno jinak nebo kde není značka, která by jim to zakazovala. Čtyřnozí společníci se z drtivé většiny nemohou pohybovat na hlavních městských plážích, zatímco na divokých – tedy mimo město – se o problém nejedná, uvádí ACK ČR v tiskové zprávě.

Cestovní pojištění pro sebe i zvíře

„Nezapomeňte, že stejně jako vy potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska, musí mít i váš čtyřnohý kamarád identifikační doklad. Nechte mu ho vystavit a ověřte si, že obsahuje i údaje o platném očkování proti vzteklině,“ radí Simona Fischerová z ACK ČR. Dodává, že zvíře by mělo být rovněž opatřeno elektronickým mikročipem.

Pokud sami nejste uvedeni v dokladech jako majitelé psa, je dobré mít s sebou zmocnění majitele, že s cestou zvířete souhlasí. „Některé pojišťovny nabízejí i cestovní pojištění pro čtyřnohé kamarády. Využijte jejich nabídky a nevydávejte se na cesty ani bez platného pojištění pro vás. Veterinární, ale ani lékařská pomoc nebývá v zahraničí levná,“ doplňuje Fischerová.

Jedno z označení pláže pro psy

Jedno z označení pláže pro psy

FOTO: Profimedia.cz

Aby se dostálo bezpečnostním pravidlům, měl by být pes během cesty upoután speciálními pásy nebo by měl být ve fixované přepravce na zadních sedadlech auta. „Obliba vyrážet na dovolenou se psy u českých turistů v poslední době stoupá. Chorvatsko patří mezi země, které jsou k domácím mazlíčkům otevřené,“ uzavírá Fischerová. Dokazuje to například i plážový bar, který se loni otevřel u městečka Crikvenica a který je určen speciálně čtyřnohým společníkům. V něm si mohou dát třeba pivo nebo zmrzlinu. [celá zpráva]

Seznam pláží, na které můžete se psem
Oblast
Pláž
ISTRIE
Medulin a Pula
Na Zlatnom rtu, v kempu Polari, v resortu Villas Rubin, část pláže Paradiso Beach
Poreč
V oblasti Stari Červar, zátoka u hotelu Laguna Materada, pláž Blue Moon, část pláže v zátoce Bijela, pláž kempu Istra. Na pláže s modrým značením, cedulí či vlajkou mají psi vstup zakázán!
Novigrad i Umag
Resort Kangera, Savudrija, Sol Polynesia, Sol Stella Martis
Labin i Rabac
Povoleno všude, kde není modrá vlajka
Premantura
Pláž v kempu Stupice i celý mys Kamenjak
Pula
Plaža pro psy Veruda
Savudrija
Plaža pro psy u majáku
Umag - Katoro
Část pláže Sol Polynesia, pláž Stella Maris, část pláže v kempu Park Umag
DALMÁCIE
Ostrov Vis - Komiža
Vartalac
Split
Severozápadní část Kašuna, západní část Kašteletu, prostor Kvadar na Žnjanu, Trstenik i Lumbarda ispod Pazdigrada, ale po 20. hodině
Ostrov Pag
Pláž v kempu Straško
Dubrovník
Pláže u okolí města Slano u Dubrovníku
Trogir
Kaštela kod Trogira
Ostrov Brač
Pláž pro psy v Bolu, pláž před Zlatým mysem ve městě Bol
Ostrov Hvar
Část pláže Zarace
KVARNER
RijekaIgraliště, stadion Kantrida, pláž Brajdica
KostrenaMikulova Kava
Opatija
Punta Kolovi
Lovran
Ville Frappart
Crikvenica
Lučica Podvorska
Novi Vinodolski
Uvala Mala Draga
Ostrov Krk
Redagara, Vela Plaža u Bašky, Kijac u Njivice a Punta Šilo u Šila
Punat
Mala Krasa
Vrbnik
Mala Javna
Čižici
Uvala Soline
Cres
Kemp Kovacine, ACI Marina Cres, Gavza
Zdroj: ACK ČR, Chorvatské turistické sdružení