Iles de la Madeleine, v anglické verzi Magdalen Isles, jsou poměrně izolovanou a ne příliš hustě osídlenou oblastí. Lidé, kteří pojali tento kus země za svůj domov, jsou z drtivé většiny potomci lidí, kteří se hlavně během 18. a 19. století plavili na obchodních lodích do Kanady.

Ostrovy uprostřed zálivu byly nečekanou překážkou, a tak v těchto mělkých vodách ztroskotalo nejedno plavidlo. Jejich počet se odhaduje od 500 do 1000, píše portál BBC.

Pro někoho konec světa, pro někoho domov, který je těžké opustit.

Pro někoho konec světa, pro někoho domov, který je těžké opustit.

FOTO: Profimedia.cz

„Mnoho námořníků vůbec nevědělo, že jim stojí v cestě nějaké ostrovy. Jednou se tu během jediné bouře potopilo 48 lodí,“ cituje BBC člena pobřežní stráže Charlese Cormiera. V minulosti bylo kolem pobřeží rozeseto jen minimum majáků a počasí bylo často zrádné — mlha, silný vítr a ostré skály vystupující z moře sehrály svou roli dobře.

Dvě paralelní komunity

Spousta lidí neštěstí nepřežilo a byli pohřbeni v písečných dunách u pobřeží. Přežili jen ti skutečně odolní a neoblomní, kteří si na ostrově zařídili nový život. Jejich potomci k ostrovům silně přimkli, přestože Iles de la Madeleine je v podstatě konec světa. V malé anglicky mluvící komunitě, která náleží kanadské provincii Quebec, velmi tíhnou ke svým kořenům a vyprávějí příběhy o generacích ostrovanů před nimi, píše BBC.

Krajině dominují červené útesy.

Krajině dominují červené útesy.

FOTO: Profimedia.cz

Ačkoli na ostrovech žije i francouzsky mluvící obyvatelstvo, zhruba kolem 500 lidí jsou potomci těch, kteří se na obchodních lodích plavili z Anglie, Skotska nebo Irska. Mezi oběma komunitami nepanuje sice vyloženě nevraživost, spíše snaha o zachování vlastní identity.

Až do druhé poloviny minulého století měli oba národy oddělené školy či kostely. „Angličané se drželi svojí komunity a Francouzi zase svojí. Nebylo to o nepřátelství. Vyplývalo to z toho, že na počátku 20. století nebyly na ostrově prakticky žádné komunikace a komunity se k sobě tudíž špatně dostávaly,“ tvrdí obyvatel jednoho z ostrovů Grosse-Ile Winston Clarke.

Díky rovinám jsou ostrovy ideální pro cyklistiku.

Díky rovinám jsou ostrovy ideální pro cyklistiku.

FOTO: Profimedia.cz

Z turistického hlediska má ovšem i taková výspa jako Iles de la Madeleine co nabídnout. Ačkoli jsou ostrovy spíše menší, díky svému rovinatému rázu jsou ideální na cyklistiku. A pohledy, které se návštěvníkům naskytnou jsou skutečně nevšední. Cesty totiž vedou podél pobřeží s rozeklanými skalnatými útesy, které obsahují mnoho železa, jež je barví do červena.

Unikátním zážitkem je také výprava za pozorováním tuleňů a díky téměř regulérnímu větru jsou ostrovy ideální k provozování různých aktivit, jako jsou třeba pouštění draků, plachtění nebo takzvaný stand up paddling, což je pádlování na kajaku podobném plavidle ve stoje.