Právu volně se toulat po zemi se konkrétně ve Švédsku říká allemansträtten, a je to princip, který je známý i dalším skandinávským zemím — Norsku, Finsku i Dánsku.

Díky této výsadě mohou návštěvníci skutečně probádat absolutně každý kout země, jen se při tom musejí chovat slušně a nepřibližovat se příliš blízko třeba k domům nebo pasoucím se divokým zvířatům. „Můžete kdekoli kempovat, trhat lesní plody nebo vyrazit na túry,“ uvedla ředitelka švédské turistické centrály Visit Sweden Jenny Kaiserová.

Zájemci nově na ubytovací službě Airbnb najdou například lesy, které nabízejí neomezený počet postelí, nocleh pod širákem a možnost přivést si s sebou i svého mazlíčka.

V podobném stylu se nesou i další nabídky, které zdobí úchvatné fotografie lesních zákoutí, panoramat skalnatých pláží s výhledem na moře a další. Všechny nabídky na přespání v divoké přírodě jsou navíc zcela zdarma.

Ve své podstatě se jedná o turistickou kampaň, která má do Švédska přilákat více turistů. Ti navíc tímto způsobem mnohem blíže poznají krásy tamní přírody. „Nemáme žádné známé a ikonické monumenty, jako jsou třeba Eiffelova věž či Big Ben,“ tvrdí Kaiserová. Dodává, že život venku je pro švédský životní styl velmi zásadní a chtějí se o něj podělit s cestovateli.