„Často se stává, že lidé vidí betlém v Praze a pak se mezi svátky přijedou podívat do Třeště na další,” řekla místostarostka Eva Požárová. Takzvaní „betlémští” turisté jsou podle ní snadno k poznání, většinou chodí po městě s mapkou a hledají za okny zelené terčíky označující místo s přístupným betlémem.

Spolek přátel betlémů už začátkem prosince otevřel stálou expozici betlémů v Schumpeterově domě. Lidé si tam mimo jiné mohou prohlédnout největší betlém rodiny Brožkovy nebo betlém, jehož figurky vznikají při letní akci Dřevořezání. „Po 15 ročnících této tradiční akce má betlém už přes 1000 figurek a staveb,” řekla Požárová.

Navštíví je stovky lidí

Třešťské betlémy každoročně přímo v domácnostech navštíví stovky lidí. Betlémy se loni dostaly na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, což dále zvýšilo jejich popularitu, která už je ale podle Požárové často na hraně kapacitních možností.

„Často od majitelů betlémů, kteří dobrovolně zpřístupní betlémy ve svých domácnostech, slýcháme i postesknutí nad neohleduplností některých návštěvníků. Někdo byl třeba schopen vynadat starší paní, která si musela odskočit k lékaři, že si dovolila zavřít,” uvedla místostarostka. Zejména pro starší majitele betlémů bývá pětitýdenní maraton prohlídek často namáhavý.

Podle Požárové záleží uchování více než dvousetleté tradice Betlémské cesty v Třešti hlavně na tom, jak se podaří uskutečnit generační výměnu a také na tom, jaké budou mít majitelé prostorové podmínky. "Je rozdíl, když je betlém umístěn třeba v garáži, zatímco jiní ho mají v obývacím pokoji," dodal starosta Vladislav Hynk.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.