Město Avanos mělo vždy tradici hrnčířství a keramiky. Příběh, který se k muzeu pojí, vypráví o tamním hrnčíři, kterému umírala dobrá přítelkyně. Aby si na ni uchoval vzpomínku, ustřihl jí vlasy. Vystavil je ve svém krámku a návštěvníkům vyprávěl o jejich původu. Ženy, na které příběh silně zapůsobil, se prý rozhodly mu také nechat několik vlasů. Těžko říct, zda je to pouhá legenda nebo se tak skutečně stalo.

V současnosti muzeum, které se nyní nachází v domku pro hosty, vystavuje přes 16 000 vzorků vlasů, díky čemuž se mu podařilo probojovat do Guinnessovy knihy rekordů. U každých vlasů je navíc napsáno také jméno původní majitelky.

Kromě toho se jednou či dvakrát do roka náhodně losují vlasy a osoby, ze kterých pocházejí, jsou pozváni k návratu zpět s možností bezplatného ubytování a lekcí pod dohledem mistra hrnčíře.

Sbírku pomáhají rozšiřovat návštěvnice i dnes.

Sbírku pomáhají rozšiřovat návštěvnice i dnes.

FOTO: Profimedia.cz

Jedno bizarní vlasové muzeum se nachází také v americkém státě Missouri. Leila’s Hair Museum ovšem nevystavuje vlasy jen tak ledabyle. Majitelka sbírá obří věnce a šperky. Jsou zde ale i historické kousky, jelikož šperky z vlasů se nosily například ve viktoriánské éře. Nejstarší brož, která se v muzeu nachází, je z roku 1680.