Projekt má podle tvůrců, kterými jsou lidé z lokální obecní asociace, zatím velmi dobrou odezvu. „Bydlím o pár domů dál a zahlédla jsem, kolik lidí se už přišlo na nové muzeum podívat,“ tvrdí jedna z členek Kathryn Gallagherová. „Nápad přišel úplně sám. Přemýšleli jsme, co s budkou uděláme a pak nás to trklo,“ dodala.

Expozice prozatím ukazuje historii vesničky, která se nachází nedaleko Halifaxu v anglickém hrabství Yorkshire. Předměty pocházejí od lokálních obyvatel, jsou mezi nimi staré fotografie, osobní věci, klenoty nebo kusy oděvů. Výstava se ovšem bude každé tři měsíce měnit a do budoucna by tedy neměla odkazovat pouze k lokální historii.

Zápis do knihy rekordů

Obecní asociace také potvrdila, že budka dostane i zápis v Guinnessově knize rekordů jako nejmenší muzeum na světě. „Máme vážně skvělé odezvy, lidé nám říkají, že něco takového ještě neviděli,“ tvrdí předsedkyně Eliana Baileyová. Do muzea totiž může vstoupit vzhledem k omezenému prostoru jen jedna osoba.

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 8. října a veřejnosti ho odhalil tamní starosta. Nemuselo by být ovšem jediné, které se v hrabství objeví. Britské telekomunikace totiž „uvolnily“ v regionu celkem 40 nevyužívaných budek, protože podle jejich průzkumu je v celé zemi používá pouze sedm procent obyvatel.

Červené telefonní budky, které se staly neodmyslitelným symbolem Británie, by tak mohly najít svůj nový účel a být i nadále jejími ikonami.