Lidé se ale do Kolmanskopu pomalu vrací, alespoň jako turisté. Městečko se totiž stalo poměrně populární atrakcí, jelikož je jeho minulost úzce spjata s těžbou diamantů.

Návštěvníci si mohou zapůjčit auto, na místo sami dojet a následně se buď připojit ke skupinové komentované prohlídce, nebo si město duchů sami projít. A k vidění je toho mnoho, třeba domy bývalých horníků.

Kolmanskop bývalo hornické město.

Kolmanskop se nachází v lokalitě, která bývala bohatá na diamanty.

FOTO: Profimedia.cz

Diamantový potenciál této lokality byl objeven krátce před rokem 1910, v té době bylo území zabrané Němci, kteří položili základy také nedalekému přístavnímu městu Lüderitz, jež si dodnes zachovává jistý evropský ráz.

Jakmile začali do oblasti proudit němečtí horníci, začali budovat i Kolmanskop. Nacházely se v něm divadlo, nemocnice nebo kasino, do Lüderitzu vedla také vůbec první tramvajová linka v Africe.

Město se nachází na poušti Namib.

Lidé město zcela opustili v roce 1954.

FOTO: Profimedia.cz

Když byly zásoby diamantů téměř vyčerpané, začali lidé prosperující městečko pomalu opouštět. Zcela prázdné zůstalo v roce 1954. Turisté, kteří v současnosti do Kolmanskopu míří, si musí pořídit povolení ke vstupu, jelikož vstupují na střežené území pouště Namib.

Kolmanskop se stal také dějištěm několika filmů, například Král je živ nebo Dust Devil, nebo se zde natáčel dokument Planeta Země po vymření lidstva.