Kromě Plácida Dominga, který 31. srpna zahájí první sezónu Dubajské opery, zahrnuje program inscenace opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský a hudební komedii West Side Story.

Dubaj, kde žijí většinou cizinci, má poměrně hustou kulturní scénu: pořádají se tu pravidelné koncerty arabských a západních hudebníků, je tu každoroční filmový festival a salon Art Dubaj věnovaný výtvarnému umění. Městu však chybělo velké operní divadlo, které by odpovídalo jeho ambicím.

Vypadá jako malá arabská plachetnice

V tomto kontextu se zrodil projekt Dubajské opery, jejíž forma je inspirována obchodní tradicí přístavního města. Její struktura se podobá dhau, malé arabské plachetnici, která se stále používá v regionální námořní dopravě. Hlediště o 2000 místech je variabilní. Může se využívat jako divadlo, koncertní sál či prostor pro bankety a další příležitosti.

„Tato flexibilita umožňuje opeře hostit nejrůznější představení a akce, jako jsou divadelní představení, opery, balety, koncerty, módní přehlídky, konference nebo výstavy uměleckých děl," uvádí se na internetových stránkách opery.

„Dubaj má ambici být i v oblasti kultury světovou špičkou. Předpokládáme, že zejména pro české páry toužící po exkluzivním kulturním zážitku bude nová budova velkým lákadlem," řekla pro Novinky Lenka Fidranská z turistického zastoupení Dubaje v Praze.

Opera byla jen v Ománu

V posledních desetiletích se Dubaj, která je zároveň jedním ze Spojených arabských emirátů, rychle změnila v centrum obchodu a kultury v srdci Zálivu a její stavební sektor přilákal obří investice ze zahraničí. Kromě stavby Burdž Chalífa, která je vysoká 828 metrů, je v Dubaji mnoho extravagantních konstrukcí, jako jsou umělé ostrovy v podobě palmy nebo ostrovy reprodukující mapu světa.

Ve městě, kde se v roce 2020 bude konat světová výstava, žije téměř 2,5 miliónu obyvatel, z velké většiny cizinců. Loni ho navštívilo více než 14 miliónů turistů, které sem lákají luxusní hotely a zábavní parky. K turistickému ruchu přispívá velké letiště, které je, pokud jde o počet mezinárodních cestujících, první ve světě.

Pohled na Dubaj z nejvyšší budovy světa - Burdž Chalífy.

Pohled na Dubaj z nejvyšší budovy světa, kterou je Burdž Chalífa.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

"Je to velmi vzrušující doba. To, co zde mnoha lidem chybělo, bylo centrum pro velké hudební představení," uvádí generální ředitel opery Jasper Hope, který dříve stál v čele Royal Albert Hall v Londýně. "Je to ideální okamžik pro začátky Dubajské opery," soudí Hope.

Dosud se v Zálivu otevřela jen jedna opera, a to v roce 2007 v Ománu, jehož sultán Kábús je známý svou zálibou v klasické hudbě.

"Dubaj chce být jedním z nejlepších měst na světě, a proto musí nabízet totéž co Londýn nebo New York, včetně umělecké scény," prohlašuje Tala Badríová, ředitelka soukromého Centra pro hudební umění. Tato opera podle ní umožní Dubaji, aby pevně zakotvila na mezinárodní hudební scéně.