Zatímco v období silných dešťů, kdy se hladina řeky zvedne, a tudíž i rozlije do stran, má voda spád nějaké dva metry, nyní dosahuje 30 metrů. Nižší počet srážek vedl k poklesu Žluté řeky a voda se tudíž koncentruje jen uprostřed koryta.

Její šířka v této oblasti dosahuje od 50 do 300 metrů v závislosti na období. Neobvyklý výjev proto přilákal mnoho turistů a fotografů.

Na druhou stranu jsou vodopády díky poklesu řeky také mnohem kalnější, jelikož nižší hladina s sebou bere větší množství písku a víří sedimenty, které se na dně usadily během záplavové sezóny.

Takto vypadají vodopády, když je se řeka rozlije více do stran.

Takto vypadají vodopády, když se řeka rozlije více do stran.

FOTO: Profimedia.cz

Vodopády Chu-kchou jsou druhé největší v Číně, nacházejí se v provincii Ša-an-si. Mají přízvisko jediných žlutých vodopádů na světě. Nejlepším časem pro jejich návštěvu je podle cestovní agentury China Highlights duben až květen a poté od září do listopadu, kdy jsou vodopády masivnější než nyní.

Chu-kchou v zimních měsících

Chu-kchou v zimních měsících.

FOTO: Profimedia.cz

Zajímavým obdobím je ovšem i zima, kdy vodopády částečně zamrzají a vytvářejí tak zase zcela jiný pohled, namísto okrové barvy se mohou návštěvníci kochat stříbrnými převisy ledu