Do sbírky přispělo kolem 40 000 lidí a na zakoupení pláže, která se nachází v Národním parku Abel Tasman, se vybralo zhruba 1,7 miliónu dolarů (41 miliónů korun).

Zakladatele kampaně se pokusil nabídkou velké sumy peněz omámit obchodník, který požadoval na pláž soukromý přístup pro sebe a svou rodinu. Byl však velmi rázně odmítnut. Plocha o rozloze sedm hektarů (70 000 metrů čtverečních) bude nyní pod správou parku.

„Je to pro nás skvělý den,“ řekl jeden z iniciátorů kampaně Duane Major pro BBC. „Občas se můžete cítit úplně bezmocní, takže tohle je pro nás neuvěřitelná zkušenost. Ačkoli žijeme v době, kdy nás například technologie mohou rozdělovat, při dosažení společného cíle jsme se semkli dohromady,“ dodal.

Pohled na úchvatnou zátoku Awaroa ze vzduchu.

Pohled na úchvatnou zátoku Awaroa ze vzduchu.

FOTO: Profimedia.cz

Do kampaně malým dílem přispěla i novozélandská vláda. Vyjednávat se o pláži muselo i s tamním kmenem Maorů, který si chtěl území nárokovat pro sebe. Major tvrdí, že maorská komunita bude v budoucnosti oblasti také zahrnuta.

Pláž Awaroa, která leží na severním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu, byla před věnováním veřejnosti majetkem soukromého subjektu.