Opatření v Madridu platilo dva roky, i když podle agentury Reuters nebylo nijak přísně vymáháno. Přesto pomohlo udržet hotelům v hlavním městě dominantní postavení na trhu s krátkodobým ubytováním v době, kdy Španělsko zažívá rekordní zájem turistů.

Kritici služeb podobných těm jako je Airbnb tvrdí, že vyhradit nemovitost na pronájem turistům vede ke zvýšení poptávky, a tedy i k růstu cen pronájmů pro místní obyvatele.

Evropská komise ale minulý týden uvedla, že členské země by měly k zákazu provozování internetových služeb jako je Airbnb nebo Uber, která nabízí spolujízdu, přistupovat až jako ke krajnímu řešení.

Zákaz řešil i Berlín

Městskou vyhláškou zakazující krátkodobé pronájmy soukromých bytů se ve středu shodou okolností zabýval i soud v Berlíně. Na rozdíl od toho madridského ale dospěl ke zcela opačnému názoru a její platnost zachoval.

V německé metropoli ovšem nařízení zakazuje pronájmy prázdných bytů kratší dvou měsíců, a to pod pokutou 100 000 eur (2,7 miliónu korun). „Dostupnost dosažitelného bydlení je vážně ohrožena v celém Berlíně, regulace je tedy opodstatněná,” zdůvodnil rozhodnutí soudce.

Čtěte také:
Island plánuje restrikce na službu Airbnb, velký příliv turistů by mohl ohrozit krajinu