Celkem 3507 fotografií, zachycených na mobilní telefony i na profesionální fotoaparáty, aktuálních i archivních, se sešlo v soutěži nazvané Miluju české hory. Ta proběhla v rámci kampaně Česko - země příběhů, která má mimo jiné utužovat vztah domácích turistů k výletům po Česku a ukázat, že i během tuzemské dovolené lze objevovat neznámá a úchvatná místa.

Nejen počet, ale také úroveň soutěžních fotografií, porotu v čele s Tomášem Třeštíkem udivila. „Já krajiny běžně nefotím, kvůli téhle soutěži jsem si to ale vyzkoušel. Když jsem se pak probíral fotkami, které lidi poslali, zjistil jsem, že spoustu z nich bych nevyfotil. Byly opravdu skvělé!“ řekl Třeštík na pondělní vernisáži, kde byly představeny vítězné fotografie.

Snímek hvězdného nebe nad Sněžkou získal autorovi titul absolutního vítěze.

Snímek hvězdného nebe nad Sněžkou získal autorovi titul absolutního vítěze.

FOTO: Jakub Müller

Každý týden byly vybrány tři vítězné snímky, na vernisáži byl pak začátkem tohoto týdne vyhlášen absolutní vítěz soutěže. S fotografií hvězdné noční oblohy nad zasněženou Sněžkou si titul vítěze odnesl Jakub Müller. Prozradil, že časosběrná expozice trvala dvě a půl hodiny. „Byl to docela mrazivý zážitek,“ popsal na vernisáži Müller, který noční výlet na Sněžku podnikl s kamarádem.

Krkonoše bodovaly

K místům, která lidé nejčastěji do soutěže posílali, patřily právě Krkonoše. Kromě Sněžky byla hojně focená také krajina na Lučních boudách. Mnoho objektivů přitáhl i vysílač na Ještědu a jesenickém Pradědu.

Dokumentárně i umělecky laděné vítězné fotografie si zájemci od 18. ledna do 12. února 2016 budou moci zdarma prohlédnout v pražském Mediálním centru Orbis. Už nyní jsou všechny soutěžní obrázky z českých hor ke zhlédnutí zde.