„Kde se to tady vzalo,“ ptali se udivení Němci při pohledu na zástup koní. „Vylezlo to sem. Jde o speciální horské koně, něco jako kamzíci,“ odpovídali jezdci ze sedel.

Výstup ze Špindlerova Mlýna čtyři kobyly a jeden kůň z jizerskohorské farmy Dřevona z Bedřichova ve zdraví zdolali. „Cesta, dlouhá zhruba 12 kilometrů ze Špindlu, kam jsme koně dovezli auty, přes Výrovku a Luční boudu, proběhla bez problémů. Zeptali jsme se  Horské služby, kudy to je pro koně nejlepší,“ popsal šéf skupiny jezdců Martin Häckl.

Koňská výprava na Sněžce

Koňská výprava na Sněžce se hned tak nevidí.

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Výstupu po koňských kopytech na nejvyšší českou horu předcházela důkladná příprava. „Možná to vypadá, že jsme se ráno probudili s tím, že vezmeme koně a vyjedeme na Sněžku. Ale trasu podobným terénem jsme před tím dva měsíce trénovali v Českém ráji,“ popsal Häckl.

Desetiletá kobylka anglického plnokrevníka v dostihovém důchodu, český teplokrevník nebo starokladrubský kůň nebyli prvními lichokopytníky, kteří zvládli výstup na Sněžku. „Onehdy sem vystoupali nějací huculové,“ upřesnil jeden z jezdců.

Návštěvní řád koňské návštěvníky nezakazuje

Problémy s ochranáři jezdcům z bedřichovské farmy Dřevona nehrozí. Možná, pokud by koně cestou spásali horskou květenu a devastovali místní jedinečnou arkto-alpinskou tundru.

„Pokud jsme dobře studovali návštěvní řád Krkonošského národního parku (KRNAP), tak o tom, že by koně na Sněžku nemohli, nebyla ani zmínka,“ míní jezdci. „Nemáme z toho žádnou radost, ale nejde o nic protizákonného. Tak jako si na Sněžku může každý vzít jakékoliv jiné zvíře, to samé platí o koních,“ potvrdil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.