Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí, dovnitř ale zatím mohli jen pozvaní hosté – především z řad těch, kteří se o obnovu chaty nejvíce zasloužili.

Budova začne plně sloužit veřejnosti až v průběhu září, protože zatím nebylo ukončeno kolaudační řízení. Poté začne poskytovat po celý týden občerstvení i možnost romantického přenocování.

Před Bezručovou chatou je nově postavena i kaplička, kterou v sobotu vysvětil biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz.

Poslední úpravy před otevřením

Poslední úpravy před otevřením

FOTO: Aleš Honus, Právo

Venkovní terasa s krásnými výhledy

Venkovní terasa s krásnými výhledy

FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

Interiér restaurace

Interiér restaurace

FOTO: Jaroslav Ožana, ČTK

Vybudování repliky Bezručovy chaty financoval Klub českých turistů z veřejných sbírek a z darů.

„Původní projekt měl stát 56 miliónů korun, skutečné náklady ale podle nás nepřekročí 32 miliónů. Mnozí lidé nám třeba darovali materiál nebo nám bez nároku na odměnu poskytovali různé služby," řekl Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů, který se o obnovu chaty zejména v posledních letech nejvíce zasloužil.

Biskupské požehnání před Bezručovou chatou

Kaplička, kterou v sobotu vysvětil biskup František Lobkowicz.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Spousta dobrovolníků přitom na replice chaty pracovala bez nároku na jakoukoliv odměnu.

„Ti lidé, kteří tady v potu tváře ještě před týdnem rubali kameny, aby mohlo před chatou vzniknout toto krásné prostranství, jsou pyšní na to, že to dělali zadarmo. Takových lidí, kteří nezištně pomáhali, byly desítky,“ řekl v sobotu čestný předseda Klubu českých turistů Jan Havelka.

„Lidí, kteří na obnovu chaty přispěli, byly doslova tisíce. My jsme už  roce 2011 rozjeli akci Vystup na svůj vrchol. Po celé republice byly pochody, kde se neplatilo startovné, ale dávali se příspěvky na Lysou horu. Byly to často třeba dvacetikoruny, ale v tom počtu dárců ta podpora byla opravdu obrovská,“ dodal Havelka.