Takzvané Ecocapsule se zrodily v hlavách slovenských architektů z designérské firmy Nice Architects. Podle návrhu by tyto cestovní „kapsle“ produkovaly energii na vlastní chod, a to skrze solární panely a výsuvnou větrnou turbínu. Také by měly být schopné zachytit a ukládat dešťovou vodu, která by se díky zabudovanému filtru přeměnila na pitnou.

Pokoj na cesty, který umí sám vyrábět energii.

Pokoj na cesty, který umí sám vyrábět energii.

FOTO: Profimedia.cz

Co se týče vnitřního vybavení, v této ultra moderní verzi karavanu by samozřejmě nechyběla postel, toaleta, sprchový kout ani kuchyňka. K dispozici by byl i prostor na jídlo či práci. Finální podoba ale bude nejspíš individuální. „Pro zákazníky připravujeme možnost konfigurace interiéru,” prozradil Novinkám Igor Žáček ze studia Nice Architects.

Z prostoru je využitý každý kousíček.

Z prostoru je využitý každý kousek.

FOTO: Profimedia.cz

Pokud by se Ecocapsule rozhodli používat aktivní cestovatelé, s povděkem by nejspíš využili možnost přepravy kabiny letadlem či v přepravním kontejneru. Mají být použitelné zkrátka kdekoliv na světě. Navržené rozměry dosahují 2,5 metru na výšku, téměř 4,5 metru na délku a něco přes dva metry na šířku.

Designéři na vývoji těchto kabin pracovali od roku 2008. Ve vizualizacích je umístili do různého terénu — na skálu, louku i do sněhu. Zda v terénu obstojí, ukáže až případné využití v praxi. Prototyp Ecocapsule byl letos k vidění na vídeňském Pioneers Festivalu, ke koupi by měl být od poloviny příštího roku.