Národní park České Švýcarsko má rozlohu 80 kilometrů čtverečních a návštěvnost za loňský rok lze podle Salova odhadnout zhruba na půl miliónu lidí. „Návštěvnická hustota byla zhruba 6250 osob na kilometr čtvereční a rok," řekl Salov.

Počet turistů lze přesně spočítat pouze na soutěskách a Pravčické bráně, kde se platí vstupné. Na dalších místech správci parku pouze sledují pohyb tisíců lidí. Loňská sezóna byla díky dobrému počasí a mírné zimě rekordní.

„Největší atrakce, což jsou soutěsky Kamenice a Pravčická brána, vidělo v obou případech zhruba 200 000 návštěvníků. V předchozích letech byly návštěvnosti nižší, zejména z důvodu zotavování regionu z povodní v letech 2010 a 2013," uvedl mluvčí parku.

Pravčická brána

Pravčická brána

FOTO: Profimedia.cz

Park vyhledávají domácí i zahraniční turisté, na jeho území je 55 kilometrů vyhrazených cyklotras a 38 kilometrů tras pro jízdu na koních. Přijíždějí i lezci či fotografové. „Vliv těchto relativně malých skupin na přírodu může být značný, pokud byť i jedinci začnou porušovat pravidla," zdůraznil Salov.

Příroda má svobodu

V parku se postupně zvětšuje plocha ponechaná samovolnému vývoji. „Začínali jsme prakticky od nuly, dnes je v bezzásahovém režimu zhruba šest procent území, v příští dekádě by to mělo být již kolem 20 procent. Do lesů se vracejí listnáče a také jedle bělokoré," řekl Salov.

Český rybářský svaz se dlouhodobě snaží o návrat lososů do Kamenice. Do říčky vypluly už více než dva milióny malých lososů. „Od roku 2002 se na podzim celkem pravidelně vracejí dospělí odchovanci, počty navrátilců však stále kolísají mezi jednotkami až desítkami kusů, což nestačí pro udržení populace bez pomoci člověka," uvedl Salov.

Úspěšný je park v ochraně sokola stěhovavého. Právě ve skalách Českého Švýcarska našel dravec vhodné útočiště. Správci uvažují i o návratu dalších druhů. Na řadě by mohl být třeba koroptvi podobný, zvláště chráněný jeřábek lesní.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: