Otřesy půdy z 25. dubna utrhly na Everestu několik lavin, z nichž jedna pohřbila polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Lavina také zasypala stezku přes zrádný ledopád Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem na Mount Everestu.

Cestovní agentury a horolezci krátce po neštěstí prohlásili, že sezóna na tomto horském velikánu s největší pravděpodobností skončila.

Video

Záznam laviny v základním táboře na Mt Everestu.

Poukazovali na neprůchodnost cesty, nedostatek času k dalšímu výstupu i fakt, že provozování rekreační činnosti v zemi těžce zasažené zemětřesením jim připadá neetické.

Čas je jen do konce května

Minulý týden zástupce nepálského ministerstva turistiky nicméně prohlásil, že sezóna bude pokračovat, protože oblast už není riziková, a sliboval i opravu trasy. Šerpové ale v pondělí informovali o tom, že zabezpečení trasy znovu budovat nebudou, řekl Gjánéndra Šréštha z ministerstva turistiky.

Horolezecké týmy mají na zdolání Everestu čas do konce května, kdy je počasí na hoře nejpříznivější. Pokud nebudou mít k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou výstupy možné. Klíčovou roli při dopravování žebříků, lan a vybavení potřebného k vyčištění stezky přitom hrají právě šerpové.

Kapindra Ráj z organizace, která dohlíží na průchodnost trasy na vrchol Everestu, upozornil, že již nezbývá mnoho času, než se začne oteplovat, led začne tát a monzunové deště přinesou špatné počasí. „Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu,“ prohlásil Ráj.

Čekání na oficiální verdikt

Oficiální rozhodnutí ještě přijato nebylo. Nepálská vláda zatím neohlásila ukončení horolezecké sezóny a povolení k výstupu na Mount Everest jsou platná do konce května. Bude-li sezóna ukončena, bude to již druhý po sobě následující rok, co budou expedice na Everest kvůli úmrtím zrušeny. Loni sezóna na Everestu předčasně skončila, když dubnová lavina pohřbila 16 nepálských horských průvodců.

Horolezci a šerpové, kteří se snažili o zdolání vrcholu ze severní, tibetské strany Everestu, již sbalili své vybavení a horu opustili poté, co čínské úřady veškeré lezecké aktivity pro jarní sezónu odvolaly. Šerpové dostávají denní mzdu, přijdou ale o velké prémie, kterými je zpravidla výpravy po úspěšném výstupu odmění.

Zemětřesení z 25. dubna si podle aktuální bilance vyžádalo v Nepálu přes 7200 mrtvých, srovnalo se zemí řadu horských vesnic a zničilo množství budov a archeologických památek v metropoli Káthmándú.

Pomoc pro Nepál
OrganizaceČíslo účtuVariabilní symbol
Český červený kříž333999/2700
1504
ADRA
66888866/0300
380
Člověk v tísni SOS NEPÁL
54333345/0300
 
Diakonie Českobratrské církve evangelické
292949292/0300
319
Charita Česká republika
55660022/0800
107
UNICEF ČR  11771177/0300                    814