„Nově představujeme tematickou sekci nazvanou příroda. Jsou to papírové modely různých druhů zvířat či brouků, které vytvořila učitelka Jana Žuravnyjová z Loun jako pomůcky pro výuku," vysvětlila Váňová. Vystavené jsou také její modely zahrad, které tvořila podle fotografií v časopisech.

Papírový model zámku Červená Lhota je v muzeu také k vidění.

Papírový model zámku Červená Lhota je v muzeu také k vidění.

FOTO: David Taneček, ČTK

Do začátku léta si mohou návštěvníci prohlédnout krátkodobou výstavu, která nabízí například pohled na osvícený model Pražského hradu. „Osvícených modelů příliš nevzniká, proto chceme motivovat české modeláře, aby nebyly modely jen statické, ale i pohyblivé či nasvícené," řekla Váňová.

Nasvícený model Pražského hradu

Nasvícený model Pražského hradu

FOTO: David Taneček, ČTK

Muzeum na letošní rok plánuje několik krátkodobých výstav, v létě uvidí návštěvníci například práce polských modelářů. „Ti se hodně zaměřují na velké a složité modely lodí a ponorek. Na podzim představíme minimodeláře, kteří vyrábějí modely v měřítku 100 : 1," řekla Váňová. Modeláři jsou schopni vyrobit například miniaturní model motocyklu či autobusu.

Ve vitrínách jsou desítky modelů.

Ve vitrínách jsou desítky modelů.

FOTO: David Taneček, ČTK

Muzeum papírových modelů vystavuje ve stálé expozici například modely různých budov či techniky. K vidění jsou také unikáty, například historické papírové betlémy či unikáty, které existují v jediném kuse a nikdy nevyšly pro veřejnost.