Rodák ze švýcarského Churu, Hans Ruedi Giger, zemřel v květnu loňského roku. Zakladatel uměleckého směru známého jako biologický surrealismus však stvořil něco, co ani po jeho smrti nepřestává šokovat turisty z celého světa.

Pohled na středověký hrad v Gruyères. Pohoda, která nenasvědčuje tomu, že se v bezprostřední blízkosti nachází muzeum, ve kterém o puritána nezakopnete.

Pohled na středověký hrad v Gruyères. Pohoda, která nenasvědčuje tomu, že se v bezprostřední blízkosti nachází muzeum, ve kterém o puritána nezakopnete.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

S návštěvou Švýcarska je tak pro mnohé fanoušky snímku Alien (Vetřelec) automaticky spjatá návštěva Gigerova muzea v Gruyères či jeho tematicky vybaveného baru, který se nachází vyjma Gruyères také v jeho rodném Churu.

Vstup do Gigerova muzea nelze přehlédnout...

Vstup do Gigerova muzea nelze přehlédnout...

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

H. R. Giger se svou tvorbou odlišoval. Od všech. A velké muzeum v Gruyères, kde můžete vyjma velkého množství filmových rekvizit spatřit také Gigerovy méně známé plastiky a skeče, je toho jasným důkazem.

Gigerovo muzeum je jedním z nejoriginálnějších, které můžete na světě navštívit.

Gigerovo muzeum je jedním z nejoriginálnějších, které můžete na světě navštívit.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Nezletilí nevidí vše

Není výjimkou, když je v muzeu více lidí než na půvabném hradě. Kontroverzní výjevy totiž fascinují každého, bez ohledu na věk. A když už jsme u toho věku - dovnitř mohou i nezletilí, avšak jedna místnost uvnitř celého muzea jim zůstává uzavřena.

Tato plastika se nenacházela v červené místnosti určené pouze pro dospělé. Je tedy jen na vašem zvážení, zda svým dětem chcete poodhalil fantaskní svět z Gigerových myšlenek.

Tato plastika se nenacházela v červené místnosti určené pouze pro dospělé. Je tedy jen na vašem zvážení, zda svým dětem chcete poodhalit fantaskní svět z Gigerových myšlenek.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Těžko říci, čím to je, ale právě červeně osvětlená místnost, ve které jsou vystaveny ty nejzvrhlejší skeče a plastiky, je obvykle plná návštěvníků. Vyjma úboru Aliena, kterým se Giger proslavil, jde o jednoznačně nejnavštěvovanější část muzea, kde se lidé podivují nad pornografickými či i bestiálními výjevy. Jak mnozí rádi říkají: Gigerova mysl byla zvrácená. Hodně zvrácená...

Vstupné do muzea H.R. Gigera
Dospělé stojí vstup 12 švýcarských franků (zhruba 312 Kč), studenty a seniory osm franků a děti platí franků pět. Mnoho rodičů však raději muzeum navštěvuje bez svých ratolestí. Přeci jen, měli by pak dětem hodně co vysvětlovat...