Rozmanitost Českého ráje fascinuje statisíce turistů. Jen za loňský rok se jich tam vypravilo téměř milión a půl. Nejnavštěvovanějšími památkami byly Dětenice, kam přijelo 153 tisíc turistů a Staré Hrady, které uvítaly 124 tisíc návštěvníků. Oblibu si získaly hlavně akcemi pro rodiny s dětmi. Ty jsou totiž asi nejpočetnější skupinou návštěvníků Českého ráje.

Zámek Dětenice

Zámek Dětenice

FOTO: Profimedia.cz

Ovšem nejsou to zdaleka jen památky a lidová architektura, co lidi vábí do první české CHKO založené 1. března 1955. Hojně navštěvovaná jsou také skalní města, jako jsou Prachovské skály, kam loni přicestovalo 120 tisíc turistů, Hruboskalsko nebo Drábské světničky. V Českém ráji jsou stovky jeskyní a skalních dutin — některé v rezervaci Klokočské skály. Hora Kozákov je zase významným nalezištěm drahých kamenů.

Drábské světničky jsou oblíbeným cílem turistů

Drábské světničky jsou oblíbeným cílem turistů.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Pěší výlety v Českém ráji doplňuje v posledních letech čím dál více cykloturistika. Svůj podíl na tom má vybudování cyklostezky podél řeky Jizery.

Zajímavost: Na území Českého ráje žije přibližně 80 druhů chráněných živočichů a téměř 50 druhů chráněných rostlin.

Větší popularitě se těší také filmová turistika. Není divu, v Českém ráji naleznete více než 40 míst, na nichž se natáčel nějaký film nebo pohádka.

Kost

Hrad Kost

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Za pohádkovými příběhy a bytostmi se lze vypravit i do Jičína, domova loupežníka Rumcajse nebo na zámek Hrubá Skála, který je spojovaný s rytířem Bajajou. Legendy se vyprávějí také o Sychrově, Kosti, Valdštejnu, Humprechtu, Vranově, Troskách a dalších hradech či zámcích.

Odpadků je méně, ale krade se

Vedoucí správy CHKO Jan Mocek si pochvaluje, že se návštěvníci v poslední době chovají k přírodě o něco lépe než dříve. „Každý rok se provádí sběr odpadků, které zůstanou po turistech v přírodních rezervacích. Třeba na Hrubé Skále jsme v minulosti odváželi až několik vozíků, v posledních letech toho je méně," uvedl.

Zámek Hrubá Skála z Mariánské vyhlídky

Zámek Hrubá Skála z Mariánské vyhlídky

FOTO: Profimedia.cz

Přesto je každoročně nutné vynaložit tisíce až desetitisíce korun na opravy návštěvnické infrastruktury poškozené neukázněnými turisty. Škody páchají nejen pěší, ale také cyklisté, rybáři a horolezci.

Prachovské skály

Prachovské skály

FOTO: Profimedia.cz

Dalším problém jsou zloději. Ti začali koncem loňského roku dokonce rozkrádat jednu ze dvou nových meteorologických pozorovatelen.