Pravidla, která jsou uvedena v návštěvním řádu šumavského parku, by se změnila v případě, kdyby výzkum prokázal, že splouvání negativně ovlivňuje populaci perlorodky. „Pravidelně tento stav sledujeme. Další průzkum proběhne v jarních měsících," uvedl Dvořák.

Pokud bude hladina Teplé Vltavy dosahovat 50 až 61 centimetrů, může každou hodinu vyrazit na řeku sedm plavidel a průvodce. Za den tedy 63 lodí. V případě, že se hladina dostane nad 61 centimetrů, zvedne se hodinový limit na 20 plavidel.

Zájemci o splouvání se budou moci dopředu zaregistrovat na webu šumavského parku. Zákaz splouvání platí pro případ, že výška hladiny nedosáhne v Soumarském Mostě 50 centimetrů.

Regulovaný provoz

V květnu budou moci turisté vyrazit na řeku jen o víkendu a o svátcích, od 1. června bude řeka splavná každý den. Ještě v roce 2005 na úsek dlouhý zhruba 17 kilometrů vyrazilo 12 600 lodí. Šumavský národní park pak začal splouvání regulovat.

Loni se na řeku dostalo 2632 plavidel, Teplá Vltava byla splavná ve 164 dnech. Z toho 113 dnů byla hladina mezi 51 a 61 centimetry a lodě museli doprovázet průvodci. Nad 61 centimetry byla hladina Vltavy měsíc a půl.