Zámek, který přestavěli do barokní podoby Valdštejnové v letech 1732 až 1743 podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky, dostal novou fasádu, okna, dveře a podlahy. Restaurátoři opravili kování, kamenné ostěné portály. Vznikla také plošina pro vozíčkáře. Veškeré opravy stály 32,45 miliónu korun, z toho dotace ministerstva financí činila 31 miliónů Kč.

Obrovskou proměnou prošla největší místnost v zámku, která byla v minulosti přepažena na byty. „Ministerstvo kultury přispělo na restaurování maleb v sále částkou 600 000 korun, město Litvínov dalo 220 000 korun," uvedla Dáša Wohanková z městského úřadu. Opravy začaly před koncem roku 2013 a ze stavebního úřadu přišli na závěrečnou kontrolní prohlídku 30. ledna.

Výstava o zábavě i poučení

Od března budou mít snoubenci možnost uzavřít na zámku sňatek. Vedle svateb a výstav chce město zámek, který získalo bezúplatným převodem od Ústeckého kraje v roce 2006, využívat pro pořádání koncertů a dalších kulturních akcí. Dlouhodobá expozice Srdceráj byla vytvořena speciálně pro litvínovský zámek.

„Věříme, že se stane atraktivním cílem pro obyvatele i turisty. Náplň výstavy je natolik široká, že zaujme návštěvníky všech generací. Je zároveň zábavná i didaktická, a proto vhodná i pro rodiny s dětmi a školní skupiny," popsali její autoři, kteří se zabývají fenoménem symbolu srdce v různých státech světa.

Základem expozice je rozsáhlá fotografická sbírka, doplněná řadou rozličných předmětů. Dvaadvacet výstavních panelů je ve čtyřech místnostech té části zámku, která přímo sousedí s budoucí obřadní síní. V rámci výstavy se uskuteční řada workshopů a několik doprovodných akcí, expozice bude veřejnosti přístupná do 30. září 2017.