Svítilka třpytivá vypadá jako řasa, může se chovat jako řasa, ale řasou tak docela není. Jde o jednobuněčný organismus, který technicky vzato může fungovat jako živočich i jako rostlina.

Výskyt podobných druhů umožňuje především zemědělské znečištění vody. Tyto organismy mohou ohrožovat mořský život i místní rybářství, uvedla oceánoložka Georgijské univerzity Samantha Joyeová, která zkoumala snímky zářící vody kolem Hongkongu.

Azurová barva pobřeží biology ani trochu netěší.

Azurová barva pobřeží biology ani trochu netěší.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

„Ty fotografie jsou nádherné. Je jen krajně nešťastné, že tuto záhadnou a majestátní modř způsobuje Noctiluca,“ řekla Joyeová. Stejný problém se podle ní i dalších odborníků čím dál tím častěji objevuje po celém světě.

Vyšší přísun dusíku a fosforu

Noctiluca se živí planktonem a následně ji konzumují další druhy živočichů. Jak plankton, tak svítilka se ve vodě rozšiřují v době, kdy se zvýší přísun dusíku a fosforu spláchnutého z farem na pevnině.

Úkaz možná fotogenický, avšak do budoucna nebezpečný...

Úkaz možná fotogenický, avšak do budoucna nebezpečný...

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Na rozdíl od podobných organismů sama svítilka neprodukuje chemické látky, které mohou napadnout nervový systém nebo části těla člověka nebo mořských živočichů.

Podle nových studií je její úloha mnohem složitější. Vzhledem k tomu, že je jak predátorem, tak kořistí, může v konečném důsledku zvýšit akumulaci toxinů z řas v potravním řetězci, uvedl oceánolog R. Eugene Turner z Louisianské státní univerzity.