Praha

Vánoční trhy a rozsvícení stromů

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí proběhne v sobotu v podvečer. Trhy s bohatým programem můžete navštívit až do 1. ledna. Na první adventní neděli se po 16:00 rozsvítí vánoční strom na Pražském hradě. Více čtěte zde.

Holešovice Fashion Market

Pokračování největšího trhu nezávislé módy a designu se uskuteční od pátku do neděle v holešovické Pražské tržnici v halách číslo 13 a 40. Na akci se představí přes 150 originálních prodejců a designérů. Dění doplní bohatý program. Otevřeno bude v pátek od 12:00 do 20:00, v sobotu od 10:00 do 20:00 a v neděli od 10:00 do 17:00. Více zde.

Festival Après Ski

Originální festival zimních radovánek proběhne o víkendu na náplavce Rašínova nábřeží. Vyroste tam sjezdovka pro malé i větší děti, lyžařská a SNB škola, servis a poradenství, zjistíte, jaké jsou nové zimní trendy. Akce proběhne v sobotu od 10:00 do 18:00 a v neděli od 11:00 do 17:00. Více se dozvíte zde.

Středočeský kraj

Advent na zámku Nelahozeves

O víkendu proběhnou na zámku Nelahozeves tradiční adventní slavnosti. Připraveny budou řemeslné dílny, na kterých uvidíte mimo jiné umění řemeslníků. Akci můžete navštívit po oba dny od 9:00 do 17:00. Více se dočtete zde.

Advent na zámku Mnichovo Hradiště

V neděli v 16:00 začne advent i v Mnichově Hradišti. Připraveno bude adventní putování z náměstí přes kostel sv. Jakuba do zámku, kde se otevírá ve 2. patře výstava betlémů a v sala terreně v zámecké zahradě dřevěný betlém Františka Pešána. Více zde.

Sbírka papírových betlémů

Sbírka manželů Kabátníkových čítá přes 600 kusů. Papírové betlémy lepené na překližku, vyřezané a stavěné na různé podstavce můžete obdivovat v Bělé pod Bezdězem denně od 13:00 do 19:00 až do Tří králů. Více informací naleznete zde.

Jihomoravský kraj

Den otevřených sklepů v Pavlově

V Pavlově u Mikulova se v sobotu od 11:00 do 18:00 otevře 13 pavlovských sklepů, což je rekordní počet. V každém sklepě bude připraveno k ochutnávce asi osm vín. Více zde.

Bitva u Slavkova Austerlitz 2014

Do doby napoleonské se přenesete o víkendu díky akci věnované 209. výročí bitvy u Slavkova. V sobotu proběhne od 14:00 bitevní ukázka pod kopcem Santon u obce Tvarožná. Na nedělní poledne je připravený pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů. Vše se o události dočtete zde.

Jihočeský kraj

Festival čokolády v Táboře

Svátek čokolády proběhne od pátku do neděle v táborském společenském domě Střelnice. Těšte se na čokoládový trh, kuchařské show, koncerty kubánské a mexické kapely, módní přehlídku klobouků z čokolády i na expozici dortů. Program najdete zde.

Advent v Písku

Předvánoční program bude v Písku probíhat po celý advent. Vše vypukne v neděli na Velkém náměstí. V 16:00 bude rozsvícen vánoční strom. V rámci programu se budou vypouštět dopisy pro Ježíška připevněné na balóncích. Více čtěte zde.

Královéhradecký kraj

Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Trh se uskuteční také v královéhradeckém Muzeu východních Čech a na Eliščině nábřeží před budovou muzea, a to od pátku do neděle. Na trhu můžete vybrat dárky a vidět řemeslníky či živý betlém. Přijďte v pátek od 15:00 do 20:00, v sobotu od 9:00 do 18:00 a v neděli od 9:00 do 16:00. Více naleznete zde.

Josefovský vánoční jarmark

V sobotu od 9:00 do 17:00 proběhnou na nádvoří Bastionu číslo 1 v areálu podzemních chodeb v Josefově vánoční trhy. Kromě klasické trasy bude pro návštěvníky připravena dobrodružná prohlídka Za skřítky do josefovského podzemí. Na nádvoří si dáte trdelník, svařák či medovinu a nakoupíte dárky. Veškeré informace naleznete zde.

Pardubický kraj

Vánoce v muzeu v Chrudimi

Chrudimská muzejní expozice přiblíží dobu adventu. Představí se tradiční i současné předvánoční obyčeje, typické výrobky a ukázky zdobení. Štědrovečerně bude vyzdoben interiér lidového nábytku. Součástí výstavy bude soubor lidových hraček z Hlinecka. Výstavu můžete navštívit od 9:00 do 12:00 či od 13:00 do 17:00. Více čtěte zde.

Mikulášské adventní trhy v Pardubicích

Tradiční víkendové mikulášské slavnosti proběhnou o víkendu na Pernštýnském náměstí. Po oba dny se těšte na adventní řemeslné trhy, vyřezávaný dřevěný betlém a živá zvířátka. V sobotu program doplní šermíři a kapela, v neděli vystoupí sokolníci, pěvecké sbory a folklorní soubory, v 16:15 bude rozsvícen strom. Více zde.

Karlovarský kraj

Vánoční trhy v Karlových Varech

Adventní trhy budou zahájeny na třídě T. G. Masaryka v sobotu. Probíhat budou denně od 10:00 do 18:00 do zlaté neděle. Nebudou zde chybět dílny pro děti, dětský kolotoč a doprovodný program. Podrobný harmonogram si prohlédněte zde.

Rozsvícení vánočního stromu na Božím Daru

První ze série adventních setkání se od 17:00 ponese v duchu česko-německé kultury. Rozsvícení vánočního stromu doprovodí německý sbor Chorensemble Oberwiesethal, ochutnávky českého cukroví, německé štoly, perníčků a svařáku. Více hledejte zde.

Liberecký kraj

Vánoce v Liberci

V adventní době proběhne v Liberci mnoho akcí. V neděli bude připravený od 16:15 adventní koncert na náměstí Dr. E. Beneše. V 17:00 bude rozsvícen vánoční strom a poté uvidíte pohádkový orloj na balkonu radnice. Více hledejte zde.

Betlémy Vladimíra Kubíka v Turnově

V Kamenářském domě je otevřena vánoční výstava dřevěných betlémů sochaře Vladimíra Kubíka. Do konce prosince budete od 9:00 do 16:00 obdivovat betlém ve Skálově ulici. Více se dočtete zde.

Olomoucký kraj

Adventní neděle ve Šternberku

Kulturní program a trhy budou na Hlavním náměstí připraveny na všechny adventní neděle. Tuto neděli dojde po 17:15 ke slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu. Po celé odpoledne i podvečer doplní dění hudební vystoupení. Více se dozvíte zde.

Velký dřevohostický betlém

Unikátní betlém s figurami v životní velikosti můžete obdivovat na Přerovsku. Bude vystaven na dřevohostickém náměstí od soboty do Tří králů. Betlém je situován do 30. let 20. století a je tvořen z jesliček, svatých a dalších postav. Více čtěte zde.

Moravskoslezský kraj

Rozsvícení vánočního stromu v Ostravě

V neděli se před Domem kultury Akord na náměstí SNP rozzáří vánoční strom. Od 14:00 se otevře vánoční jarmark. Pobaví vás pět vystoupení. Do programu nahlédněte zde.

Řemeslné trhy v Ostravě

Trh v sobotu zaplní výstaviště Černá louka. Pavilon A osídlí od 9:00 do 16:00 rukodělní výrobci. Chybět nebudou workshopy, živá lidová hudba ani regionální dobroty. Více zde.

Plzeňský kraj

Vánoční trhy v Plzni

Náměstí Republiky zaplní od čtvrtka do 23. prosince tradiční vánoční trh. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu se koná v neděli v 18:00. Na trhu nakoupíte dárky, dáte si občerstvení a uvidíte ukázky lidových řemesel a tradic. Program si pročtěte zde.

Ústecký kraj

Vystavení Svatováclavské koruny v Litoměřicích

Advent v Hradu proběhne v sobotu a přinese stánky s řemeslnými výrobky a vánoční tematikou, hudbu i živá zvířátka. V tento den uplyne 636 let od úmrtí Karla IV., proto bude od 10:00 do 15:30 k vidění replika svatováclavské koruny. Den zakončí v 16:00 zádušní mše za Karla IV. Vše se o akci dozvíte zde.

Chomutovský Fler jarmark

Tradiční jarmark s originálními handmade výrobky bude hostit sklepení pod čajovnou Alibaba a restaurací U Dvou Rytířů. V Revoluční ulici nakoupíte od 9:30 do 14:00 šperky, dekorace, keramiku, bytové doplňky, hračky, oděvy či tašky. Více hledejte zde.

Vysočina

Rozsvícení vánočního stromu v Jihlavě

Prožijte první adventní neděli na jihlavském Masarykově náměstí. Buďte při tom, až se v 16:45 rozsvítí vánoční strom a výzdoba. Program pro děti začne v 15:30, v 17:00 vystoupí Yvetta Blanarovičová. Program si prohlédněte zde.

Slavnostní rozsvícení stromu v Pelhřimově

První adventní neděle bude ve znamení rozsvěcení vánočního stromu, které odpočítají pelhřimovští prvňáčci. Zazní vánoční písně v podání ZUŠ Pelhřimov a sváteční slovo vikáře Jaromíra Stehlíka. Strom se na Masarykově náměstí rozzáří v 17:30. Více zde.

Zlínský kraj

Festival Holešovění

Festival plný hudby, tance a výtvarného umění proběhne v pátek a v sobotu na zámku v Holešově. Připravena bude talk show, muzikoterapeutická vystoupení, punk-rockový večer a dalších programy. Harmonogram akce uvidíte zde.

Pocta Žerotínům ve Valašském Meziříčí

Hudbu renesance a baroka si poslechnete v pátek a v neděli. Pocta Žerotínům se letos poprvé uskuteční v nově zrekonstruovaném jižním křídle zámku Žerotínů. V pátek se zámeckým sálem rozezní v 18:00 dílo Claudia Monteverdiho a nedělní koncert nabídne J. S. Bacha nebo G. F. Händela. Více se dočtete zde.

Tipy na výlety byly vytvořeny ve spolupráci s portálem www.kudyznudy.cz.

Při plánování výletů vám také pomohou Mapy.cz, které nově obsahují tipy na víkend.