Jedenáct metrů dlouhý skleněný chodník v západní části mostu byl veřejnosti zpřístupněn v pondělí, obdobná atrakce ve východní části se pro zájemce otevře na začátku letošního prosince. Expozice se v krytých prostorách známého londýnského mostu Tower Bridge poprvé otevřela v roce 1982.

Tower Bridge v Londýně

Tower Bridge v Londýně

FOTO: Klára Fischleinová, Novinky

Od té doby se sice opakovaně měnila a modernizovala, bezesporu nejodvážnějším krokem však bylo nedávné vybudování proskleného chodníku, na němž se lidé ocitají 43 metrů nad hladinou řeky Temže, přes kterou se most klene.

Desítky metrů ničeho

Hned první dny po otevření nového lákadla ukázaly, jak rozšířený je strach z výšek a z iluze prázdného prostoru pod nohama. Nejeden návštěvník dlouho váhal, než se odvážil vkročit na průhledný pruh podlahy. Někteří si ani po chvíli odhodlávání netroufli skleněné desky pomalu přejít, a tak je alespoň bleskově přeběhli.

Desítky metrů ničeho mají pod nohama ti, kteří se odváží na skleněný chodník v expozici Tower Bridge Experience.

Desítky metrů ničeho mají pod nohama ti, kteří se odváží na skleněný chodník v expozici Tower Bridge Experience.

FOTO: Profimedia.cz

Komu však pohyb na skle vysoko nad zemí problém nedělá, jsou děti. Ty si tam troufly tancovat, povalovat se i skákat. Ostatně také průvodci, když chtějí demonstrovat bezpečnost a odolnost skleněné cestičky, poskočí na místě před zraky návštěvníků.

Tloušťka každé ze čtvercových skleněných výplní dosahuje téměř osmi centimetrů, váha se šplhá až na 544 kilogramů. O odolnosti tedy není pochyb. Návštěvníci jsou podle britského deníku Daily Mail nejvíce nesví ze vzduchoprázdna, nad nímž stojí. Mnohým by prý nevadila výška, kdyby stáli na schodech či žebříku, ale volný prostor je děsí.

Automobily z výšky mostu připomínají malé hrací modely.

Automobily z výšky připomínají malé hrací modely.

FOTO: Profimedia.cz

Atrakcí může být prosklený chodník také pro kolemjdoucí na ulici. Návštěvnice, které by do expozice přišly v sukni, se však nemusejí bát nevhodného odhalení. Lesk, vzdálenost a zlom světla neumožňují lidem z ulice zřetelně dohlédnout až do mostní expozice. Projektanti si byli této potenciální nepříjemnosti dobře vědomi.