Začátkem 20. století obec Kayaköy, ležící na jihozápadě Turecka, ještě žila každodenním ruchem. Pak ale zasáhla válka a obyvatelé, povětšinou ortodoxní řečtí křesťané, ji nadobro opustili. Přesunuli se do Řecka. Už brzy by se na tomto místě však leccos mohlo změnit.

Aktuálně jsou v Kayaköy stovky rozpadajících se domů a také kostely připomínající všední život dřívějších usedlíků. Místo se zdá být uvězněné v čase, přestože jsou stopy jeho neúprosného běhu znát na každém kroku.

Kdysi hojně navštěvovaný kostel nepřehlédnutelně chátrá.

Kdysi hojně navštěvovaný kostel nepřehlédnutelně chátrá.

FOTO: Profimedia.cz

Města duchů jsou po celém světě oblíbenými turistickými lokalitami. Ani v tom tureckém tomu není jinak. Proto se turecká vláda rozhodla nabídnout Kayaköy k pronájmu na 49 let. Za tu dobu by tu mělo dojít k rekonstrukci některých objektů a k výraznějšímu přílivu cestovatelů.

Smutný a zároveň kouzelný pohled na Kayaköy

Smutný a zároveň kouzelný pohled na Kayaköy.

FOTO: Profimedia.cz

Aukce, na níž má Kayaköy získat nájemce, proběhne 23. října. Zájem o využití tohoto místa už projevily dvě společnosti. Odpůrci rozhodnutí o pronájmu lokality se obávají, že Kayaköy ztratí svoji originalitu a autenticitu. Mělo by tam totiž vzniknout turistické zázemí včetně ubytovacích prostor.

Vláda by turisty ráda nalákala také na zdejší chráněné archeologické naleziště. Kayaköy se nachází nedaleko od pobřeží a oblíbených letovisek Egejského moře. Poloha je tedy, co se rozvoje turistického ruchu týče, prakticky ideální. Až říjnová aukce však ukáže, zda se do městečka Kayaköy skutečně znovu vrátí život.