„Všichni tu čekáme, ale nic se neděje,” uvedla čtyřiadvacetiletá pokladní Ena Pejkovicová z městečka Vineyard Haven. I když americký prezident na ostrově pobývá dlouhé dva týdny, málokdo z místních obyvatel má šanci se s ním potkat. Obama zde tráví dovolenou již počtvrté a vždy se snaží vyhýbat velké pozornosti. Navštěvuje často jen místní golfový klub, občas zajde na večeři do některého z lepších podniků a večer se objeví na jazzovém koncertě.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Barack Obama si na dovolené zahrál golf a zajezdil si na kole.

I na ostrově Martha’s Vineyard však prezidenta dostihly pracovní povinnosti. Již během prvního týdne dovolené médiím poskytl vyjádření například k americkým leteckým útokům v Iráku či k nepokojům v americkém Fergusonu. Poté dokonce kvůli konzultacím se svými poradci odjel na pár dní do Washingtonu. Ve čtvrtek se pak z ostrova vyjádřil k zabití amerického novináře Jamese Foleyho.

Řada místních Obamovu přítomnost nijak zvlášť neprožívá. „Ostrov si na to už zvykl,” říká čtyřiašedesátiletý Douglas Nash, který sem jezdí každé léto už 35 let a prezidenta nikdy neviděl. Jiní zase zdůrazňují, že prezident má právo na soukromí. „Mají dovolenou. Tak ať si to užijí,” myslí si Russell Fritz, který na ostrov jezdí rovněž dlouhá léta.

Na Martha's Vineyardu lze utéct z turisticky frekventovaných míst do klidné přírody.

Na Martha’s Vineyardu lze utéct z turisticky frekventovaných míst do klidné přírody.

FOTO: Profimedia.cz

I když je velmi nepravděpodobné, že by se Obama objevil kdekoli na veřejnosti, cokoli s ním spojené představuje výdělečný podnik. V podniku Sharky’s Cantina jsou například hitem ananasové koktejly nazvané Obamaritas.

A v nedalekém obchodě se zase nejlépe prodává tričko s nápisem „Trávil jsem léto s prezidentem Obamou”, které přijde na necelých 17 dolarů (360 Kč).