Časté deště způsobily, že hladina Balatonu zůstala letos relativně vysoká a odborníci potvrzují, že kvalita vody je absolutně vyhovující. Starostové 58 obcí ležících u Balatonu si však oficiálně stěžovali na varovné zprávy v médiích o údajné špatné kvalitě vody v jezeře.

Gábor Lombár, starosta obce Balatonfenyves, důrazně upozornil, že zdravotní problémy několika účastníků plaveckého závodu u Balatonfüred byla lokální a přechodná záležitost. „Někdo vypustí zprávu, že kvalita vody v Balatonu je nevyhovující, ostatní média to zopakují, zpráva se objeví i v zahraničí, a může to způsobit katastrofu nám všem, kdo v turistické oblasti podnikáme,“ říká majitel penziónu v Siófoku.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: U Balatonu byl konečně zase nával

Došlo i na výjevy naprosto nezvyklé: v hlavní sezóně v červenci stála u silnice řada majitelů domů s tabulkami Zimmer frei. Kdysi jim stačilo pohodlně sedět u svých domů a turisté si je našli sami.

První víkend bez deště

„Loni byla u Balatonu asi nejlepší sezóna za posledních dvacet let. Letos si s námi nepěkně zahrálo počasí a časté deštivé dny sezónu do značné míry pokazily,“ řekl Právu András Nagy, majitel stánku s občerstvením v Siófoku.

Srpen má zachránit letošní sezónu u Balatonu

Srpen má zachránit letošní sezónu u Balatonu.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

János, který na pláži u obce Zamárdi prodává oblíbené langoše, věří, že konec léta sezónu zachrání. „Řada lidí odložila kvůli počasí dovolenou na srpen. To nám snad pomůže,“ zvedá oči v sloup, jako kdyby prosil boha o jasnou oblohu.

Možná ho vyslyšel – o víkendu panovala u Balatonu pravá letní idylka – pláže se zaplnily, hosté z domova i ze zahraničí obsadili ubytovací kapacity, restaurace a noční kluby praskají ve švech. „Nenechte se mýlit, toto je první víkend bez deště. Zatím jsem v hlubokém minusu,“ říká majitelka restaurace Zsófia.

Forint klesl, pobyt se zlevnil

Do dvora domku v Széchenyiho ulici v Zamárdi domácí právě navigují karavan německých turistů. „Jezdí k nám už léta,“ pochvaluje si Zsolt. Němečtí turisté z bývalé NDR odstaví karavan na dvorku. Dva z nich bydlí přímo v karavanu, dva obsadí pokoj v domě. „Po otevření hranic jezdili do Chorvatska i do Itálie, teď se opět rádi vracejí k Balatonu,“ říká Zsolt.

Výhodou turistů s eurem je klesající kurz forintu. Padl teď až k hranici 315 forintů za euro. I Slováci jsou spokojeni: „Maďarsko je pro nás nyní zemí zaslíbenou. Konečně se někde nemusím cítit jako chudý příbuzný, najednou mám v peněžence silnou měnu,“ pochvaluje si Karol z Dunajské Stredy.