„I když zájezd by se nechal zřejmě bez problému realizovat, nechtěli jsme stresovat klienty," uvedl ředitel CK Avetour Jiří Chválek. Lidé podle jeho slov často nemají nejobjektivnější informace a věcný náhled na tamní dění.

„Podle informací od průvodců nacházejících se spolu s českými turisty v Izraeli poznávací zájezdy ani pobyty nejsou konfliktem nijak narušeny. Rovněž letecká doprava z Prahy v současné době pobíhá bez omezení," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

Další cestovní kanceláře, které do Izraele zájezdy pořádají, situaci v zemi monitorují. „Vzhledem k tomu, že léto není pro poznávací ani cyklistické zájezdy v této části světa klimaticky vhodné, tak v letních měsících zde zájezdy ani neorganizujeme. Co se týče podzimních termínů, tak tam vidíme k případnému rozhodnutí o jejich zrušení stále velký časový odstup," uvedl ředitel cestovní kanceláře Adventura Petr Novotný. Také CK Mundo, která do oblasti pořádá zájezdy v říjnu, zatím s reakcí vyčkává.

O peníze turisté nepřijdou

Vůbec poprvé během nynějšího konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamas dopadly na izraelské rudomořské letovisko Ejlat rakety. Střely, které byly zřejmě vypáleny z Egypta, zranily několik lidí. Na Ejlat, který je oblíbenou turistickou destinací s plážemi a hotelovými komplexy, mířily tři rakety.

„Pokud by se bezpečnostní situace vyostřila, cestovní kanceláře jsou připraveny poznávací okruhy přizpůsobit dané situaci, zájezdy na nejbližší termíny zrušit a nabídnout klientům vhodnou alternativu, případně vrátit uhrazené finanční prostředky za zájezdy," dodala Petříčková.

Hlavní sezóna poznávacích zájezdů do Izraele je nejčastěji na jaře a na podzim. Nyní tedy mají české cestovní kanceláře v Izraeli minimum klientů. Převážná většina českých občanů v Izraeli tráví svou dovolenou v současné době individuálně, na pobřeží Středozemního moře. Ročně vycestuje do Izraele zhruba 17 000 českých turistů.