Z Johannesburgu se dá do Lesotha i letět. Mezinárodní letiště Moshoeshoeho I. leží jen 20 kilometrů od Maseru u městečka Mazenodu ve výšce 1630 metrů. Společnost Airlink nabízí několik letů denně. Trvají 55 minut. Zpáteční letenka ale přijde na 250 eur (téměř 7000 korun) a navíc bývají lety brzo vyprodané, protože spoje obstarávají vzhledem k velikosti letiště jen menší stroje BAe 146 nebo Embraer ERJ 135.

Letadlo přelétávající nad předměstím Maseru

Letadlo přelétávající nad předměstím Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Druhou možností je použít minibus z Johannesburgu nebo z Bloemfontainu, který je výrazně levnější. Asi šestihodinová cesta z Johannesburgu přijde na 400 až 500 randů (zhruba 700 až 1000 korun). Extra pohodlí ale čekat nelze.

Západ slunce nad Maseru

Západ slunce nad Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Minibus neodjede, dokud nejsou všechna sedadla obsazená. A protože každý s sebou veze nejméně dvě tašky, nohama se moc hýbat nedá. Navíc se odjíždí z autobusového nádraží ve dvoře v centru Johannesburgu, které není nejbezpečnější. Aby si váš všiml nějaký gang, nepotřebujete mít ani zlaté rolexky, na krku velký foťák nebo v ruce kameru. Stačí, že máte na zádech batoh a jste bílý — neklamné to znamení, že jste turista.

Předměstí Maseru Ha´Neletse

Předměstí Maseru Ha´Neletse

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Auto může být handicap

Cesta ale nabízí poznání krajiny proměňující se od plání okolo Johannesburgu přes pomalu se zvedající hory až k maserskému mostu přes řeku Caledon zaříznutou v hlubokém kaňonu. Tvoří hranici. Před mostem stojí několikakilometrová kolona aut, která ukazuje, jakou nevýhodu tady auto má.

Odbavování nejde nijak rychle, ale řidič minibusu šňůru vozidel s klidem zprava objede bez ohledu na případné protijedoucí řidiče. Zastaví ještě na levém břehu na jihoafrické straně. Přejít přes maserský most musíte po svých. I na jihoafrické straně se ocitnete v jiném světě. Rozdíl je o to patrnější, že Johannesburg je přes propastné rozdíly mezi bohatými a chudými moderní město.

Obchod na předměstí Maseru

Obchod na předměstí Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Žádné autobusové nádraží, jen hliněný pruh u silnice s plechovou boudou, kde se podávají jízdenky. Na kraji muži a ženy zachumlané do tradičních dek nabízejí kousky salámu a vepřového osmaženého na plechu plném pochybného oleje.

Na druhém břehu řeky leží čtvrtmiliónové Maseru. Dojem se příliš neliší. Asfalt je ještě rozbitější než na našich okreskách po tuhé zimě a místní taxíky, což jsou opět obligátní dodávky Toyota nebo Nissan s třemi řadami sedadel pro šestnáct lidí, drží pohromadě prakticky jen silou vůle japonských konstruktérů.

Hlavní město Lesotha Maseru

Hlavní město Lesotha Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Maseru ale ukazuje dvě tváře Lesotha — kromě tradiční také tu moderní. Předměstí jako Ha Neletse jsou ve skutečnosti pouhé vesnice, za nimiž začínají kukuřičná pole, přestože tradiční kruhové domky už vystřídaly hranaté stavby z prefabrikátů.

Jeden kohoutek pro celou vesnici

I blíž centru se ale na kouscích trávy pasou krávy. Až v úplném centru je pár moderních budov z betonu a skla lemujících bulvár Moshoeshoeho I., zakladatele lesothského království. Mrakodrap tu pravda žádný není, ale ve špičkách je tu zácpa jako v každém jiném moderním městě. Nových silnic je tu však málo.

Předměstí Maseru Ha´neletse

Předměstí Maseru Ha´Neletse

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Místní tržiště sloužící také jako autobusové nádraží se stovkami proplétajících se lidí je už ryze africké. Zboží je na stáncích, i když část je jich v halách. Ty další kryjí tlusté zažloutlé nebo vyšisované modré a černé kusy igelitových plachet. Prší tu hodně, a nejen v deštivém létě.

Fotbalový stadion v Maseru

Fotbalový stadion v Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

V nabídce je vše od tradičních rýžových košťat bez násady a typických špičatých lesothských klobouků (symbolu země, který se objevuje skoro všude). Bohatá je nabídka lavórů a plastových barelů i kanystrů všech velikostí, neboť vodovod ve většině chýší není, kohoutek je většinou společný pro celou vesnici.

ČTĚTE TAKÉ
Nebroušený diamant černého kontinentu nabízí útěk od moderních technologií

Kromě levného oblečení jsou k mání i tlusté vlněné deky, do nichž se lze zahalit, a pásky z mimořádně tlusté kůže a hrubými sponami, to je ale tak vše, co si může návštěvník přivézt. Zboží čistě pro turisty, jako třeba v Indii, se tu nevede.

Krávy není problém v Maseru potkat

Krávy není problém v Maseru potkat

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Frčí také mobilní kredity

Bohatá je nabídka zeleniny, cibule, rajčat, dýní a brambor, ale také živých kuřat a opečených kusů masa a klobás ležících na skoro černém oleji. Výrazný pach, mnohem silnější než jaký se line z tuzemských stánků s buřty, každého varuje. Ovoce často nabízejí ženy z košů na hlavách spolu s vodou v igelitových sáčcích a podezřele vypadající zmrzlinou, které je lepší se vyhnout.

Hlavně se ale nabízí air time, jak se tady říká kreditu do mobilu, nejrozšířenější formě komunikace. Neodbytní prodejci donekonečna omílají jména operátorů a nabízejí jejich karty v podobě tenounkého papírku s číslem. Kupodivu to funguje.

Příprava bylin na trhu

Příprava bylin na trhu

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Koupit se tu ale dají i léčivé byliny. Mají pomoci nejen při kašli, což funguje, bylinkář nelhal, když říkal, že jsou stejně dobré jako pastilky vick a stojí desetinu. Jak je to s prostředky na posílení imunity pro lidi nakažené HIV, nevím. Vzhledem k tomu, že třetina lidí v zemi je HIV pozitivní, je pochopitelné, že jdou na odbyt.

Hlavní slovo mají šamani

Naproti největšímu kostelu, ohyzdné budově snažící se marně napodobit neoklasicistní evropský styl, bylo dokonce napsáno: Bůh odpouští, AIDS ne. Nedělní návštěva kostela je mimořádným zážitkem. Ženy si na sebe berou ty nejlepší šaty a na jehlových podpatcích jdou překvapivě ladně vyšlapanými pěšinkami do chrámu Páně, kde se nejen zpívá, ale mnohdy i klacky rytmicky buší do země.

Kostel v Maseru

Kostel v Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Asi 80 procent lidí se hlásí k nejrůznějším větvím křesťanství, na návštěvu papeže Jana Pavla II. tu stále všichni vzpomínají a zdůrazňují, že celý svah kopce za městem byl zaplněný. V neděli jdou na mši do některého z početných kostelů a modliteben také všichni patřičně vyšňoření.

Obchody v centru Maseru

Obchody v centru Maseru

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Kromě katolických kostelů v nevzhledném koloniálním stylu lze navštívit i méně honosné svatostánky různých protestantských církví, adventistů sedmého dne, svědků Jehovových či různých obskurních sekt. Tam se mísí křesťanství s místními tradicemi. Bubnuje se v nich, ale také tluče holemi do podlahy. Jak místní jízlivě poznamenávají, i když většina chodí do kostela, každý stejně věří hlavně sangomům. Tak se tu říká místním šamanům.