S trochou nadsázky lze říct, že cestovní brýle, s nimiž přišel britský farmář Tim Flaxman, důmyslně ošálí zrak. Mění 3D vidění na 2D a redukují optické vnímání pohybu. Má se totiž za to, že jsou cestovní nevolnosti způsobené rozporem mezi tím, co člověk vidí a tím, co vnímá rovnovážný systém jeho vnitřního ucha.

Tak například při jízdě autem vysílají oči do mozku signál, že se pohybujeme vysokou rychlostí. Rovnovážný systém mu ale naopak hlásí, že sedíme na místě. V takový moment pak mohou tyto protichůdné informace vyvolat nevolnost.

Flaxmana obdobné stavy odjakživa při cestování omezovaly. Když jednou v noci jel londýnským metrem, zjistil, že se mu uleví, když si zakryje jedno oko. Brýle, které vyvinul, mají tedy jedno sklíčko neprůhledné. Obě strany jsou symetrické, proto je uživatel může kdykoliv obrátit a zakrýt tak druhé oko.

Vývoj unikátních brýlí s názvem TravelShades trval dlouhých deset let a stál v přepočtu necelé tři milióny korun. Produkt zatím není v prodeji, ale Flaxman už jedná s jednou britskou společností o jeho uvedení na trh. Říká, že i kdyby na svém vynálezu nevydělal, důležité je, že brýle umožní pohodlné cestování všem, které dosud omezovaly nepříjemné nevolnosti. Účinné by měly být při dopravě autem, vlakem, autobusem, letadlem i lodí.