Šerpové hrozí ukončením celé lezecké sezóny a desítky jich už také základní tábor během středy opustily, podle některých zdrojů dokonce až polovina z nich. Průvodci tak učinili z úcty ke svým zemřelým kolegům, ale také proto, aby si vymohli lepší podmínky práce, především pak vyšší pojištění a odškodné v případě neštěstí. Tři významné zahraniční horolezecké společnosti už oznámily, že ruší plány výstupu na vrchol.

Cesta na vrchol podle oněch skupin není nyní bezpečná, a navíc se obávají propuknutí násilí v základním táboře. V táboře vládne podle svědků napětí mezi horolezci, kteří zaplatili desítky tisíc dolarů za povolení k výstupu a nechtějí se svého snu vzdát, a šerpy, kteří odmítají vydat se na svahy hory, kde ještě leží těla některých jejich kolegů.

Ledopád Khumbu nebezpečnější než kdy jindy

Americká agentura International Mountain Guides uvedla, že hlavní trasa na špičku Mount Everestu vedoucí ledopádem Khumbu, kde lavina smetla tým šerpů připravujících cestu pro své klienty, je v současné době příliš riskantní. "Průstup ledopádem Khumbu je příliš nebezpečný, dokud nebudou provedeny opravy (fixních lan a žebříků),“ konstatovala agentura v prohlášení.

Stejně se vyjádřila i americká společnost RMI Expeditions, podle níž „rizika nyní převažují nad možností úspěchu“.

Archivní snímek z minulého roku ukazuje oblast ledopádu Khumbu, kde k neštěstí došlo.

Archivní snímek z minulého roku ukazuje oblast ledopádu Khumbu, kde k neštěstí došlo.

FOTO: Gurinder Osan, ČTK/AP

Kanadský horolezec Tim Rippel, který vede společnost Peak Freaks, varoval, že v oblasti hrozí další laviny. Trasa podle jeho profesionálního úsudku není bezpečná. „Navíc se přes 300 šerpů připojilo k organizovanému protestu a vyzývají, abychom nešplhali na horu s ohledem na nedávná úmrtí. Proč bychom je neměli poslechnout?" dodal.

Mladí šerpové hrozí násilím

Podle australského horolezce Gavina Turnera nejsou ale šerpové v základním táboře ohledně bojkotu jednotní. „Vytvořilo se několik frakcí a je tu jedna skupina mladých šerpů, kteří hrozí násilím jakýmkoli průvodcům, kteří se vrátí k práci na ledopád,“ sdělil.

Nepálská vláda se zoufale snaží zachránit krizi, která může tuto chudou zemi připravit o jeden z hlavních zdrojů příjmů. Jen za povolení k výstupu na Everest získala vláda letos 3,6 miliónu dolarů od 734 horolezců z 32 expedic.