Výsledky porady horských Šerpů jsou katastrofou pro mnoho horolezeckých skupin, které měly v nadcházejících třech týdnech, jež jsou hlavní sezónou pro výstupy na Mount Everest, směřovat na vrchol. Bez pomoci Šerpů je totiž výstup na špici světa takřka nemožný.

„Měli jsme odpoledne dlouhou schůzku, jejímž výsledkem je nakonec rozhodnutí opustit pro letošek horu a uctít tak památku našich mrtvých kolegů,” uvedl Šerpa Tulsi Gurung pro agenturu AFP v základním táboře Mount Everestu. Tuto informaci potvrdil také další Šerpa a jeden z amerických horolezců, který se v základním táboře chystal na výstup.

Lavina zcela strhla cestu

Při páteční katastrofě, která se stala nedaleko ledopádu Khumbu pod prvním výškovým táborem, zabila lavina 13 horských průvodců. Tři další jsou stále pohřešováni a jsou s největší pravděpodobností také mrtví. [celá zpráva]

Jeden ze tří zachráněných šerpů leží ve vážném stavu v nemocnici.

Jeden ze tří zachráněných Šerpů leží ve vážném stavu v nemocnici.

FOTO: Niranjan Shrestha

Část této trasy vedoucí na vrchol hory byla při lavině zcela zasypána, přičemž zcela uvěznila další skupinu Šerpů, která byla již ve výše položeném bodě. Muselo se tak rychle začít pracovat na tvorbě nové stezky, na kterou se teprve následně mohou upevňovat lana.

Horolezci chtěli pokračovat

Šerpové tak nyní svým aktuálním rozhodnutím učinili konec plánům expedic, které čekaly v základním táboře. Navzdory smrti tolika horských průvodců totiž nikdo neplánoval odstoupit od výstupu na vrchol hory v dalších týdnech. Pro stovky horolezců tak letošní pokus o výstup na Mount Everest skončí fiaskem.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři pátrají po pohřešovaných Šerpech.

Zda se budou moci někteří ještě letos pokusit o výstup na nejvyšší horu i bez pomoci Šerpů, zatím není jasné. V současné době však platí nařízení nepálské vlády, které zakazuje horolezcům opouštět hlavní tábor směrem vzhůru.