Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století jako největší z krytů civilní ochrany na území Prahy 2. Jeho rozlehlé prostory v ulici Pod Karlovem jsou nyní prázdné. Bez oken a paprsků denního světla působí stroze.

Kryt má kapacitu 1300 osob, rozlohu 1332 m², pancéřové dveře, vlastní studny a vlastní funkční agregát o výkonu 30kW. Je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

„Kryt je projektovaný v 50. letech, kdy se počítalo, že by údajně mohla být i 3. světová válka, a kryt měl vydržet bombardování nebo zaplynování. Je tu vodovodní řad a pět studen pro užitkovou vodu. Lidé by tu vydrželi tři dny. Částečně jsou teď prostory využívány jako sklad,“ uvedl správce Jaroslav Kalouš ze Správy služeb hlavního města.

Nouzový výlez z krytu Folimanka

Nouzový výlez z krytu Folimanka.

FOTO: Novinky

Bunkr Folimanka patří k největším krytům v Praze. Těch s civilní ochranou a se srovnatelnou kapacitou je v metropoli celkem deset. Nyní se do Folimanky mohou podívat žáci základních škol na území Prahy 2, které si až do léta mohou objednat komentovanou prohlídku.

„Chceme do budoucna najít pro bunkr Folimanka nějaké smysluplné využití, rozhodně však ne komerční. Prozatím ho otevíráme pro školní mládež, je to pro ně zajímavý pohled na kapitolu našich dějin spojenou s obdobím studené války,“ doplnila Jana Černochová, předsedkyně Bezpečnostní komise Rady městské části Praha 2.