Myanmar

Dokážete si představit víc než 8000 soch v jeskyni dlouhé pouhých 160 metrů? Ať máte jakkoliv dobrou představivost, návštěva jeskyně Schwe Oo Min Paya na Myanmaru vás jistě ohromí.

Myanmarský jeskynní komplex nepřehlédnete ani zdálky.

Myanmarský jeskynní komplex nepřehlédnete ani zdálky.

FOTO: Profimedia.cz

Tisíce buddhů ze dřeva, kamene, alabastru, mramoru i jiných materiálů, jako by turisty poklidně a tiše sledovaly. Někteří z výšky, ostatní v pozici lotosového květu vsedě ze země. Jsou tam zhruba 100 let. Pověrčiví cestovatelé věří, že když se některého z Buddhových dvojníků dotknou, zajistí jim zdraví a štěstí.

Thajsko

Asi 70 kilometrů od thajského města Chiang Mai leží městečko Chiang Dao. Mezi cestovateli se o něm mluví mimo jiné v souvislosti s tamním jeskynním komplexem měřícím okolo 10 až 12 kilometrů. Přestože kamenná říše u Chiang Dao zahrnuje okolo stovky jeskyní, veřejnosti je jich otevřeno jen několik.

Strhující atmosféra v jeskyním komplexu Chiang Dao

Strhující atmosféra v jeskynním komplexu Chiang Dao

FOTO: Profimedia.cz

Návštěvníci by tam měli pozorně naslouchat průvodci, který mimo jiné upozorňuje na místa, kde by se člověk mohl v nepozornosti zranit. Ani v těchto jeskyních nechybí sochy meditujících buddhů a plápolající světélka zapálených svíček.

Čína

Za prohlídkou jeskynního komplexu Jün-kang, který je od roku 2001 na seznamu UNESCO, míří turisté do čínské provincie Šan-si. Více než 250 jeskyní tam zdobí neuvěřitelných jednapadesát tisíc soch. Leckteré jsou snadno přehlédnutelné, jiné poutají pozornost už jen svojí několikametrovou velikostí.

Čínský historicky-kulturní poklad

Čínský historicky-kulturní poklad

FOTO: Profimedia.cz

Výzdoba těchto jeskyní pochází už z 5. a 6. století, kdy tam byla budována ve třech etapách. Odborníky je považována za jakousi esenci čínského buddhistického umění.