Přestože v řadě světových kultur koňské maso do běžného jídelníčku nepatří, na Čedžu ho ochutná kdekdo. Místní ho umějí připravit na více způsobů a nebojí se ho jíst ani ve zcela syrovém stavu, ve kterém má prý nasládlou chuť a je křehké.

„Cizinci nejezdí na Čedžu jen kvůli koňskému masu, ale když už sem přijedou, chtějí ho ochutnat. A spousta z nich říká, že jim chutnalo,“ řekl Hjon Pong-sok, provozovatel restaurace zaměřené právě na speciality z koňského masa. Citoval ho americký deník The Wall Street Journal.

V Pong-sokově restauraci si na pokrmech z koňského masa prý kromě Korejců nejvíce pochutnávají čínští turisté. Japonci a Evropané následují až za nimi. Úměrně rostoucímu přílivu turistů přibývá na ostrově také počet koňských restaurací. Podle Pong-soka jich na Čedžu ještě před deseti lety nebylo více než patnáct a dnes jich tam funguje okolo padesáti.

Víc než jídlo

Chov koní má na ostrově Čedžu dlouhou tradici. Historici uvádějí, že zhruba 160 koní přivezl už v roce 1276 mongolský vojevůdce Kublaj, vnuk Čingischána. Nejprve je však místní využívali především k dopravě. Jejich maso začali konzumovat až později.

Obyvatelé Čedžu nemilují koně pouze na talíři. Holdují také dostihům a projížďkám. Právě tento druh vyžití nabízí ostrov turistům, kteří se tam s koňmi chtějí setkat jinak než s příborem v ruce.